„Ve všech našich supermarketech je vajec dostatek. Většina z nich je od českých dodavatelů a jejich cena je nižší než vloni," uvedla Gabriela Bechynská, tisková mluvčí řetězce, který má své prodejny i na Rychnovsku.

„Jako každý rok reagujeme na zvýšenou poptávku po vejcích před velikonočními svátky. V našich prodejnách je pro zákazníky připraven dostatečný počet vajec a jejich nedostatek nehrozí," ubezpečila Jitka Vrbová z jiného řetězce.

Ve všech navštívených obchodech bylo skutečně tohoto zboží dost. Vejce velikosti „M" se díky různým akcím dají nyní koupit již od 2,15 korun za kus. V klasických maloprodejnách je jejich cena asi o korunu vyšší. O něco vyšší cenu si pak drží vajíčka bílá, protože je o ně v těchto dnech větší zájem.

„Koupím pár bílých vajíček, protože nazdobená lépe vypadají. Jinak kupuji obyčejná. Letos je vajec všude dost a za rozumnou cenu, takže by bylo zbytečné je kupovat s nějakým předstihem," řekla Helena Černá z Rychnova.

Přestože vajíčka z pultů rychle mizí, jejich producenti z toho takovou radost mít nemohou. „Pro nás je to možná horší než po většinu roku. Supermarkety udělají cenové akce a my se jim musíme přizpůsobit," řekl pracovník společnosti provozující drůbežárnu v Semechnicích, který si nepřál uveřejňovat své jméno.


V předvelikonočním období ale výrazně přibývá zákazníků, kteří si pro vajíčka dojedou přímo do drůbežárny. Každý si však musí spočítat, zda se mu cesta pro jednu proložku vajec přímo k producentovi vyplatí. Ten totiž žádné cenové akce nevyhlašuje. Zato zde ale mají zákazníci jistotu naprosté čerstvosti. Za své peníze si odvezou vajíčka stará třeba jen několik málo hodin.

Najdou se tací, kteří se na svátky jara kompletně zařizují na tržnicích u našich severních sousedů. Při současných cenových relacích to ale již není tak výhodné jako před loňskými svátky. Ceny na tržnici se totiž blíží akčním cenám v supermarketech.

Více než ceny vajec tak možná přípravy na Velikonoce poznamená nedávná matylalkoholová aféra. Obchodníci se však změny návyků českých spotřebitelů neobávají.

„Tržby za alkohol jsou v našem řetězci opět stabilní. Je to určitě dáno tím, že tento sortiment nakupujeme pouze od prověřených a kvalitních dodavatelů. Obchodní řetězce navíc nikdy nebyly v podezření z prodeje nekvalitního alkoholu," ubezpečila Gabriela Bechynská, tisková mluvčí obchodního řetězce.