Po dálnici a hlavním tahu na Náchod během včerejška projelo 125 vozů s pěti stovkami vojáků, hlavně amerických dragounů z 2. jízdního pluku, které doplňovala padesátka Britů. V konvoji jela obrněná vozidla Stryker, vozy Hummer nebo bojová vozidla Šakal.

Diváků podél cest bylo i přes krásné počasí výrazně méně než při průjezdu v roce 2015, větší množství lidí se sešlo až v Náchodě u hranice s Polskem.

Vybrali si pohled na kolonu z nadhledu

Na most, který se u Vysokova nad Náchodem klene nad silnicí I/33 vedoucí na hranice s Polskem, se poslední březnovou neděli kolem desáté hodiny začali scházet lidé. U zábradlí se jich za chvíli shromáždilo na tři desítky, a pohledy směřující k České Skalici netrpělivě vyhlížely první část sedmidílného konvoje americké a britské armády.

Čekání na minutovou přehlídku

„Už jedou," ozvalo se z hloučku a trpěliví diváci zpozorněli. Jednalo se však jen o planý poplach – na silnici se pouze objevil bílý vůz, z jehož okének vlála česká vlajka i zástava s hvězdami a pruhy. Ale předzvěst blížícího se konvoje to byla pravdivá a přijíždějící vůz vojenské policie byl již jasnou známkou, že trpělivost čekajících bude odměněna.

„Ty kráso - to jsou mašiny," otevřel pusu v údivu nad přijíždějící technikou asi 15letý chlapec a mával na vojáky. Ti navzdory studenému větru byli napůl venku z vozů a s úsměvy mávání opláceli.

Během necelé minuty bylo po vojenské minipřehlídce a silnici opět zaplnily civilní vozy.

Zatímco před dvěma lety se na konci března přišly na průjezd spojeneckých vojsk Náchodem podívat navzdory deštivému počasí stovky lidí, nedělní cesta dragounů měla mnohem skromnější diváckou kulisu. Žádné špalíry podél cest ani vítací transparenty se nekonaly, jen občasné skupinky několika lidí a americké vlajky by se daly spočítat na prstech jedné ruky.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Konvoj projel Hradcem i Náchodem, Česko opustil po 15. hodině

Na české území konvoj vjel už v sobotu ráno v Rozvadově. Vojáci přenocovali ve Staré Boleslavi, kde jim kolegové z české armády postavili stanový tábor. Brzy ráno pokračovali směrem na Hradec Králové a pak na Náchod.

Ze Staré Boleslavi konvoj začal vyjíždět v neděli ráno. Aby zamezil dopravním komplikacím, rozdělil se na sedm částí a vyjížděl v půlhodinových až hodinových rozestupech.

Kolem deváté hodiny sjela první část konvoje z dálnice D11 a najela do areálu správy a údržby dálnic v Pravech, aby natankovala.

Rozruch kolem prvního konvoje
Za poslední dva roky Českem projely už tři podobné konvoje. Největší rozruch způsobil první z nich. Proti průjezdu Českou republikou se totiž stavěli nejen odpůrci NATO, ale také někteří politici, a chystala se řada protestních akcí, což vzbuzovalo obavy z nepokojů, které mohly průjezd narušit. Výsledek však byl zcela opačný: americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách nadšeně vítaly tisíce lidí a odpůrci tak zůstali v zanedbatelné menšině.

Fandové tentokrát přijeli kvůli Britům

V Pravech na vojáky čekala asi dvacítka lidí, mezi nimi také členové pardubického Klubu vojenské historie, kteří na místo dorazili v historických vozidlech - ve dvou džípech a cadillaku - veteránu. Průjezd konvoje sledovali i před dvěma lety.

"My jsme tentokrát přijeli hlavně kvůli britským vojákům, ty jsme ještě neviděli. Jede s nimi i rumunský doprovod," řekl deníku člen klubu Milan Vinš.

Po natankování konvoj směřoval přes Dobřenice do Hradce Králové. První část příliš velký zájem nevzbudila. "Po cestě jsem viděl nejvýš čtyřicítku lidí," uvedl reportér Deníku. Mezi přihlížejícími se neobjevily žádné transparenty ani náznaky protestů. Ve skupinkách, které konvoj sledovaly, byli tatínkové s dětmi a příznivci, kteří vojákům mávali a fotografovali si je. Asi nejvíce diváků bylo u kruhového objezdu u ČKD, ale i tam jich stálo nanejvýš patnáct.

Česká a americká vlajka vlály konvoji v ústrety před Jaroměří. Přinesli je starší muž se ženou a dítětem.

Technika spojenců civilisty moc nelákala

Početnější skupina byla pouze na hraničním přechodu v Bělovsi, kde si patronát nad konvojem přebíraly polské ozbrojené složky. Zde se těšilo na dragouny i několik příznivců v uniformách a nad jeepem z období druhé světové války vlály americké vlajky.

Čekání na druhou kolonu se neúměrně prodlužovalo. Z avizované půlhodiny rozestupů mezi jednotlivými částmi konvoje se nakonec vyklubala bezmála hodina a půl. „Je škoda, že jsou takhle rozdělený, mohli jet klidně najednou. Prý kvůli dopravě, aby to neucpali. To nevědí, že jsme na to v Náchodě vytrénovaní – stačí chytnout před sebou traktor, za ním dodávku a je to hotový," zavtipkoval muž středního věku.

Průjezd krajem byl bezproblémový

Poslední část konvoje opustila Českou republiku krátce po 15. hodině. K žádným střetům nebo provokacím mezi příznivci a odpůrci nedošlo, neboť žádní odpůrci, kteří by svůj postoj dávali najevo, nikde na chodníku nestáli. Jen několik nevraživých pohledů sledovalo projíždějícího zeleného žigulíka, z jehož oken vlály pro změnu vlajky Ruska.

„Průjezd konvoje Královéhradeckým krajem se obešel bez problémů. Poslední část přejela hranice do Polska v 15.10 hodin," potvrdil Deníku mluvčí Generálního štábu Armády ČR Jan Šulc. V Polsku by vojáci měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů.