Majitelé tohoto renesančního skvostu známého především sgrafitovou výzdobou všech průčelí tak v letošní turistické sezóně výrazně rozšířili nabídku, kterou chtějí „zasáhnout" mnohem větší spektrum návštěvníků.

Přibyly expozice

K již tradičním lákadlům – vzácným zámeckým interiérům, udržovanému parku s přilehlou oborou i Babiččinu dvorečku s domácím zvířectvem – tedy přibyly zcela nové expozice v nově přístupných historických prostorách.

V prvním nadzemním podlaží sýpky, která se nachází vlevo od zámeckého parku, jsou vystaveny kočárky a panenky a druhá polovina se stane rájem, kde najdou poučení milovníci přírody – ryby, ptáci, savci, ale i hmyz, láčkovci nebo minerály jsou zde vystaveny v opravdu velkém množství.

„Samozřejmě bych chtěl tuto sbírku postupně rozšiřovat. Počítám s tím, že to jednou bude největší soukromé přírodovědné muzeum v naší zemi," říká Petr Dujka, syn majitelky zámku. I pro něj samotného jsou některé části sbírky, kterou zakoupil před dvěma lety, zdrojem vědomostí.

Chce se vše naučit

„V současné chvíli vůbec nerozumím láčkovcům nebo členovcům. Mám skluz, takže se budu muset všechno naučit. Když už jsem zakoupil přírodovědnou sbírku, tak bych měl všechno znát," přiznává. Věří zároveň, že v budoucnu přiláká přírodovědné muzeum do Doudleb také školy.

O patro výš se mohou cítit jako doma příznivci výtvarného umění. Nová galerie se postupně zaplňuje obrazy, fotografiemi, ale i sochami a plastikami autorů z Čech, Moravy a Slovenska.

Většina z nich se jistě zúčastní Doudlebského plenéru ve dnech 29. srpna až 1. září. A to včetně slavnostní vernisáže s kulturním programem a prezentací děl během akce vytvořených.

Dana Ehlová