VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Dopis na rozloučenou“ byl 
prý momentálním selháním

Olešnice v Orlických horách – Pro někoho Kocourkov, pro druhého trochu nestandardní situace, která se však naštěstí vyřešila. Tak nahlížejí obyvatelé a někteří zastupitelé na stav v obci, který vznikl po zveřejnění plánované rezignace starostky Evy Skalické.

10.8.2013
SDÍLEJ:

Olešnice v Orlických horáchFoto: Redakce

Ta začátkem července na internetové stránky umístila dopis doslova na rozloučenou. Vysvětlovala v něm, proč se svého postu chce vzdát – že ji trápí neshody v zastupitelstvu, proměna obecního úřadu v místo, kam se lidé obávají přijít a osobní důvody, které ji k tomuto kroku vedou.

Dopis byl však ze stránek brzy stažen a obyvatelé se až do čtvrtečního veřejného zasedání obce nedozvěděli mnoho informací o tom, kdo bude nakonec Olešnici řídit.

„Oznámení starostky se na stránkách objevilo bez vědomí ostatních zastupitelů, bylo tedy staženo. Navíc nemělo žádnou právní platnost, protože ze zákona může starosta rezignovat pouze na veřejném zasedání," vysvětloval na jednání zastupitel Vít Klouček.

Byl to tedy tak trochu výkřik do tmy – starostka totiž na konci jednání krátce prohlásila, že ve své funkci zůstane a že se nic na dosavadních poměrech nezmění.

Nakonec se dohodli

Tomuto rozhodnutí předcházela „porada" se zastupiteli a také prý jistý kompromis, který nechce komentovat ani starostka, ani místostarosta Stanislav Preclík.

Dá se však usuzovat, že se jedná například o rozložení úkolů. Jedním z důvodů, proč totiž chtěla Eva Skalická svou funkci opustit, byl i nedostatek času na roční dcerku a také nová pracovní nabídka, kterou vzhledem k blížícím se volbám nechtěla odmítnout.

„Rozhodla jsem se vydržet do konce volebního období, a to především kvůli občanům, kteří mi dali důvěru a hlasy," vysvětluje své nové stanovisko starostka.

Podle většiny zastupitelů, je to nejlepší řešení. Eva Skalická má podle nich na starosti ještě několik nedokončených úkolů.

„Jsem spokojený s tím, jak se situace vyřešila. Je to nejschůdnější možnost. Problémy tady jsou, to ví každý, ale volby se konají za rok, takže tahle varianta je dobrá," myslí si jeden ze zastupitelů Josef Mervart.

Se setrváním Evy Skalické ve funkci spíše souhlasí i Luboš Schejbal. Starostka však podle jeho názoru měla odejít už dříve.

„Rezignace měla přijít v momentě, kdy zde „skončila" škola," myslí si zastupitel. V této chvíli je však dobré, že neodchází. Náhrada by se prý hledala těžko, navíc se blíží volby.
„Situace dopadla nejlíp, jak mohla. Je to dobré pro obec i pro občany," prozrazuje svůj názor místostarosta Olešnice Stanislav Preclík.

Většina zastupitelů považuje krok Evy Skalické, kdy se poměrně emotivně vypovídala ze svých pocitů na webu obce, za nešťastný. Zastupitel Vít Klouček ho nazval „momentálním nedopatřením".

I podle místostarosty Stanislava Preclíka Eva Skalická své kroky nedomyslela. „Neuvědomila si, co tím způsobí a co bude následovat," říká.

Zasedání i jeho konec – debatu – však citelně provázela nervozita. Kromě zastupitelů i obyvatel. Ti přišli zjistit, jak to s vedením obce bude dál.

Jeden z nich se „oháněl" již zmíněným dopisem. Dostatečných odpovědí se mu však podle něj nedostalo.

„Z rezignace vyznělo, že tento úřad je nefunkční. Přišel jsem, abych se dozvěděl víc. Očekával jsem, že se dnešní zastupitelstvo bude řešit trochu jinak," prohlásil chvíli před tím, než naštvaně opustil sál.

Vývoj sporu

Starostka Eva Skalická začátkem července na internetových stránkách obce vyvěsila dopis, ve kterém oznámila svou rezignaci. Neměl žádnou právní platnost.

Po dohodě pracovní skupiny a čtvrtečním veřejném zasedání zastupitelstva je jasné, že ve své pozici setrvá do příštích voleb.

Radnice ve čtvrtek připomínala „tajemný hrad v Karpatech". Podmínky setrvání starostky ve funkci nechtěla prozradit ona ani místostarosta Stanislav Preclík.

K dopisu se Eva Skalická vyjádřila jen krátce a podle některých obyvatel nedostatečně.

Názory obyvatel

„Jsem ráda, že paní starostka zůstává. Starosta se nikdy nezavděčí všem. Nic proti ní nemám. Nadávat se bude na každého. Vysvětlení mi stačí."
Marta Schonfeldová

„Udělala tady kus práce. Olešnice byla v dezolátním stavu, dala to do pořádku. Teď už to však trochu upadá."
Doris Štěpánová

„O plánované rezignaci jsem se dozvěděl na internetu, brzy však zmizela. Očekával jsem, že se dnešní zastupitelstvo bude řešit trochu jinak."
Obyvatel Olešnice

Autor: Barbora Zemanová

10.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení