VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dokáže podle vás nový papež nasměrovat církev blíž k moderní společnosti?

Rychnovsko - Ptali jsme se víkendové poroty…

16.3.2013
SDÍLEJ:

Papež FrantišekFoto: čtk

YVONA BŮŽKOVÁ
ředitelka SŠZE a SOU CHKT Kostelec n. O.

Cítím v dnešní otázce trochu rozpor. Kombinace církev a moderní společnost mi připadá poněkud paradoxní. Co je vůbec moderní společnost, co očekává současný moderní člověk od církve a může vůbec církev naplnit jeho očekávání a může člověk, který celý život prožil v přísné víře, znát současnou moderní společnost a její očekávání? Není postava papeže jen symbol pro věřící, který ani nemá příliš velkou možnost ovlivňovat dění v církvi natož pak ve společnosti? Kladu si tyto otázky jako člověk žijící v převážně ateistické společnosti, možná by bylo lepší zeptat se někoho, někde, kde mají k církvi blíž.
Verdikt: NEVÍ

JIŘÍ 
VÁCLAVÍK
vyšetřovatel hasičů

Moderní společnost podle mne nastane až v okamžiku, kdy se lidé přestanou zaobírat výhradně sami sebou nebo hmotnými statky a budou k sobě lidštější a ohleduplnější. Je mi vcelku jedno, jestli tím hnacím motorem bude církev či jiná instituce, ale rád bych se těchto časů dožil. Názory nového papeže neznám. Určitě bych uvítal, kdyby byl nejvyšší představitel církve osvícený, reformátorský a méně ortodoxní.
Verdikt: NEVÍ


FRANTIŠEK KINSKÝ
majitel zámku v Kostelci nad Orlicí

O tom zda nový Svatý otec František povede církev blíže k moderní společnosti nemám ani zdání. Musíme si nejprve položit otázku, co je to moderní společnost? Je to společnost, věřících v 21 století? Nebo je to sekulární společnost 21 století, která je ve věcech víry rozkolísaná, hledá a neví? Pro každého je představa o vedení římskokatolické církve blíže k moderní společnosti, určitě zcela rozdílná. Jsou ale tradice a zákony víry, které jsou nepřekročitelné pro nikoho, ani radikálního papeže. Některé z požadavků reformistů, určitě splněny nebudou, o dalších se budou vést učené disputace za přítomnosti teologů a kolegia vybraných církevních otců. Určitě se něco měnit bude, pokud to čas papeži Františkovi dovolí, za každého pontifikátu dochází ke změnám, ale jaké budou si nedovolím ani odhadnout.
Verdikt: NEVÍ

VĚRA 
ZAŇKOVÁ
vedoucí knihovny Častolovice

Na tuto otázku je dost těžká odpověď. To opravdu nedokážu odhadnout, ale vzhledem k jeho věku žádné zásadní moderní změny neočekávám.
Verdikt: SPÍŠE NE

Tentokrát porota nedospěla k jasnému verdiktu.

Autor: Redakce

16.3.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína.

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

ilustrační foto - fotbal

Kam za sportem v regionu během dne?

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Jan Birke: „Musíme zachránit značku ČSSD"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr královéhradecké krajské kandidátky ČSSD Jan Birke svůj post poslance obhájil, ale po skončení voleb a sečtení hlasů bylo vidět, že k radosti má daleko.

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Královéhradecko /ROZHOVOR/ - Lídr Pirátů v královéhradeckém kraji Martin Jiránek (39) není v politice nováčkem. Působí jako trutnovský zastupitel i jako zastupitel Královéhradeckého kraje. Nově však zasedne také ve sněmovně, kam se s Piráty probojoval v právě skončených volbách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení