Nejde přitom jen o desítky stěžovatelů nebo zhrzené kandidáty. Na volby nebudou v dobrém vzpomínat ani mnozí řadoví občané, kteří v nich jako členové komise našli možnost přivýdělku. Hořká pachuť u některých z nich asi zůstane hodně dlouho.


„Peníze za práci v komisi jsme měli dávno dostat. Místo toho přišel dopis, který vysvětluje, že si musíme počkat," řekl Jiří Plodek z Dobrušky.

Zmiňovaný dopis přišel od pracovníků oddělení správy vnitřních věcí na městském úřadě v Dobrušce. Píše se zde, že vzhledem k obdržení 40 návrhů na neplatnost volby prezidenta je nutné s výplatou odměn počkat až na konečné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.


„Toto oznámení jsme odesílali všem, kteří se podíleli na zajištění prezidentských voleb v naší působnosti. Odhadujeme, že peníze budeme moci vyplatit okolo patnáctého března," potvrdila Bohumila Týfová z oddělení správy vnitřních věcí s tím, že se jedná o nezbytnost danou ze zákona. Tyto argumenty ale řadu lidí čekajících na peníze příliš neuklidňují.


„Do volebních komisí se často hlásili důchodci, ženy na mateřské dovolené a další lidé s omezeným příjmem. S výplatou peněz počítali a ta prodleva jim může působit problémy," řekl dále Jiří Plodek, který působil v komisi zasedající na mateřské škole Za Universitou.
Nebyla to pro něj rozhodně první zkušenost s prací u voleb, ale s velkou pravděpodobností poslední. Dopis od městského úřadu totiž nebyl tím jediným, co jej rozezlilo.


„Při skládání slibu, které se konalo asi čtrnáct dnů před volbami, nám řekli, že za první kolo náleží odměna patnáct set korun a ta se za druhé kolo o dvě stě korun navýší. Zní to hodně dvojsmyslně. Na první pohled to vypadalo, že 1700 bude za kolo druhé, ale pak jsme se dozvěděli, že je to za obě kola dohromady. Za oba dny druhého kola tak dostaneme jen 200 korun. Zajímalo by mne, kdo dnes dělá asi za deset korun na hodinu," uzavřel Jiří Plodek, který podle svých slov ví i o lidech z jiných obcí, kterým přislíbili výplatu peněz až v dubnovém termínu.