Porušování předepsané rychlosti podle řady z nich k jízdě na motorce neodmyslitelně patří.
„Každý, kdo si koupí silnou motorku, ví, že nebude jezdit podle předpisů," myslí si mladý třicetiletý Martin, který tento koníček miluje.

Překračují rychlost

Podle Jaroslava Macha z motorkářského klubu Doly Bikers je porušování předpisů špatné, ale trochu ho chápe.
„Nelíbí se mi to, ale pokud někdo chce zažít opravdu adrenalin a užít si jízdu, rychlost hraje velkou roli," říká.

Řešení by podle něj mohlo být zpřístupnění závodních okruhů veřejnosti.
„Kdyby si mohli motorkáři zajezdit na okruhu, vyzkoušet si, co všechno motorka dovede a projet se opravdu rychle, bylo by to dobré," myslí si.

S tím souhlasí i Martin, který na motorku usedá vždy, když má volnou chvíli.
„Určitě by také pomohlo, kdyby po autoškole chodili motorkáři někam, kde by zlepšovali svoje schopnosti," poznamenává.
Pro mladé lidi si proto policie a klub Doly Bikers připravila preventivní projekt Benamo, který funguje už několik let.

Předávají postřehy

„Impulsem byl stále se zvyšující počet pomníčků u silnic," popisuje Jaroslav Mach.
Mladým motorkářům chtějí jejich „zkušenější kolegové" předat své postřehy, tak jako jim je kdysi předali jejich kamarádi.

Chtěli by vychovat novou generaci motorkářů a řidičů. „Snažíme se mladým vysvětlit, že není kam spěchat a že agresivní jízda není správná," vysvětluje Jaroslav Mach.
Podle něj se nehody stávají tak často, protože je provoz silný a řidiči na sebe neberou ohledy.

„Chceme, aby motorkáři jezdili klidněji. Říkáme jim, že stačí zlomek vteřiny a může se stát vážná nehoda a že je velmi důležité předvídat," prozrazuje člen klubu.
Sundat ruku z plynu doporučuje i policejní mluvčí Alena Kacálková.

„Motorkáři by si měli uvědomit, že jsou na svých strojích mnohem zranitelnější než v autě a měli by zkoušet předvídat situaci," říká.

Předvídání je důležité i podle Martina. Několikrát ho od nehody dělily jen sekundy. „Člověk nabírá zkušenosti a podle toho upravuje styl své jízdy," vysvětluje.

Prý teď mnohem více přemýšlí i za volantem. A to  je velmi důležité také podle Jaroslava Macha.
„Všichni řidiči by si měli dávat větší pozor. Sledovat zrcátka a hlídat si je při odbočování," doporučuje.
Právě při něm hrozí jedno z největších rizik nehody. „Mezi nejčastější příčiny patří rychlost, nesprávné předjíždění a odbočování vlevo řidičů automobilů," dodává Alena Kacálková.

Nehody

Za poslední roky se stalo v Královéhradeckém kraji několik smrtelných nehod motorkářů.

2011 – 5 mrtvých
2012 – 6 mrtvých
2013 – 2 mrtví

Statistika, která by uváděla vážná zranění motorkářů, není k dispozici, policie jejich nehody eviduje společně s autohaváriemi.

Člověk musí předvídat

Rychnovsko – Koníček, který řada lidí miluje, a stejný počet odsuzuje a nechápe. Jízda na motorce. Pro jednatřicetiletého Josefa z Rychnovska znamená mnoho.
„Je to pro mě relax. Když sednu na motorku, nepřemýšlím o ničem jiném než o silnici před sebou," vypráví.
Jestli mu hrozí nebezpečí, neřeší. „Zabít se můžu i v autě. Na motorce jsem zranitelnější, ale je to moje láska. Snažím se předvídat a jezdit tak, abych nehodě předešel," popisuje.
Několikrát málem boural. Prý se z toho poučil a příště by už situaci řešil jinak. „Lidé vše svádí na motorkáře, ale i řidiči automobilů by si měli sáhnou do svědomí," říká.
Vadí mu především, že se nedívají do zpětných zrcátek. „Když chci auto předjet, chvíli za ním jedu, aby si mě řidič všiml. Nechci riskovat," prozrazuje.
Řidiči jsou podle něj dobří a špatní, a to platí o obou skupinách.
„Stejné to je v dodržování předpisů," myslí si Josef.  Sám předepsanou rychlost nedodržuje. Alespoň tedy mimo obec. Tam se snaží jezdit padesátkou. Nechce prý ohrozit ostatní lidi.
„Když se chci projet, vybírám si úseky se zatáčkami. To mě baví. Problém je, když si protijedoucí auto najede do protisměru," konstatuje. Podle něj by situaci na silnicích zlepšila větší tolerance a především pozornost motorkářů i řidičů osobních aut.