„Pan Kinský má rád klasiku, jazz, alternativní hudbu a také starý dobrý bigbeat," shrnuje programová ředitelka Ivona Jasníková.
S ohledem na to se tvoří i plán akcí. „Vážná hudba dominuje. Na zámku však vystoupila i Monika Načeva či Vladimír Mišík," popisuje.

Kostelecký zámek se ale také snaží podporovat regionální výtvarné umělce.

„Naším cílem je, aby jedna ze tří sezonních výstav byla zaměřena na místní výtvarníky. Program je zkrátka takovou vizitkou majitele zámku," popisuje Ivona Jasníková.

A stejnou cestou se vydávají i v Častolovicích. Tam má poslední slovo při tvorbě programu hraběnka Diana Sternbergová.

„Celý život pracovala jako bytová architektka, takže má podle mého názoru dobrý vkus," prozrazuje Kateřina Kuthanová z častolovického zámku.

Nedělají to pro zisk

Výstavní prostory tu začínajícím výtvarníkům pronajímají zdarma. „Chceme je tím podpořit. Všechny kulturní akce pořádáme pro lidi a proto, aby zámek žil," vysvětluje.

Na některé koncerty dokonce doplácejí. Stejně tak tomu je i v Kostelci.

„Určitě to neděláme pro zisk. Pan Kinský říká hezkou větu: Nalej, vylej. Je ideální, když se prostředky vložené do organizace akce vrátí zpět," poznamenává Ivona Jasníková.

Zámky získávají peníze ze správy ostatního majetku, jako jsou například lesy. Závislý na kulturním programu je však například zámek v Potštejně.

„Je velkou chybou, že nemáme hospodářství, tudíž je nutné provoz financovat z příjmu za vstupné do zámku, na akce a pochopitelně také z jiné podnikatelské činnosti," prozrazuje majitel zámku Zdeněk Nováček.

Nejrůznější akce se tu proto konají téměř každý víkend. V létě se tu například pořádaly zámecké slavnosti či oslavy jídla a vína.

Zámek navíc pro návštěvníky připravuje speciální prohlídky doplněné o kostýmované postavy.

„Jsme vděčni za každého návštěvníka. Je to velký závazek a zároveň radost, která přináší i povinnost se o sídlo starat, jako správní hospodáři," dodává majitel.