„Pro mnohé lidi, hlavně pro ty starší, má toto datum zvláštní význam. Konalo se totiž padesáté výročí zavírání vysokých škol a studenti proto vyšli pochodovat do ulic," vypráví další „deváťačka" Markéta Klapalová.

Revoluci považují za dobrý krok

V tom, proč se revoluci říká Sametová, mají všichni oslovení žáci jasno. „Název Sametová znamená, že při ní nezemřel ani jeden člověk," popisuje Aleš Leufeld.

Některé z děti dokonce hodnotí i roky, které přišly po revoluci.

„Nevím, jestli je to teď lepší, ale změna je změna. Nebýt komunistů byli bychom asi na průmyslové úrovni Německa. Já osobně považuji sesazení komunistů za dobrý krok," prozrazuje svůj názor Pavel Grebennikov z deváté třídy ZŠ Masarykova.

I další z chlapců se zamýšlí nad hospodářským vývojem v Československu. „Za komunistů bylo plánované hospodářství, které nám velmi škodilo. Sametová revoluce nás osvobodila od komunistů a nastolila vládu lidu – demokracii. Do čela nové republiky se postavil skvělý prezident – Václav Havel," myslí si Vít Kalina.

Byla to zlomová chvíle pro zemi

Všichni žáci se však shodují v jednom. Sametová revoluce byla podle nich zlomovým okamžikem dějin českého národa.

„Myslím, že tato událost byla jedna z nejvýznamnějších v 20. století pro naši zemi, protože přinesla velké politické změny," dodává David Červinka. ⋌(zem)