Třeba ty tradiční v Hradci Králové na Masarykově náměstí letos i kvůli příznivému počasí vítají davy návštěvníků. Začaly přitom teprve v sobotu.

Obchoďák nebo trh?

„Jsou tací, kteří se přijdou jen projít, podívat se, co tu máme. Někteří chodí o víkendu, někteří večer po práci, jiní během polední pauzy. Je to různé," popisuje své zkušenosti paní Ludmila ze stánku plného slaměných hvězdiček, andělíčků a stromečků. A jasno má o výhodách vánočních trhů i Jaroslav Černý, který podle svých slov rád dorazí každý rok.

„Ručně dělané ozdoby, pletené barevné čepice, betlémské postavičky – i tyhle věci mám na Vánocích rád. Pamatuji si, že jeden rok měli boom výrobky z ovčí vlny. Teď už je to klasika, ale před pár lety byly najednou všude papuče a polštáře s motivem oveček," vypočítává s úsměvem pan Jaroslav a prodírá se na „Masarykáči" dál davem lidí. „Nějaký obchoďák není nic pro mě. V tomhle jsem staromódní až na půdu. Když se jdu večer cestou domů projít mezi stánky a trasu mi osvětlují svíčky a vánoční lampičky, tak je mi hned veseleji. Navíc aspoň trochu tu nasaji vánoční atmosféru, počasí totiž vypadá, že spíš budou Velikonoce," vypráví pan Jaroslav.

Vánoční trhy plné ručně dělaných vánočních výrobků, zimních dobrot a nápojů na zahřátí si lidé užily i na dalších místech na Hradecku.

Kapři na náměstí

Někde na svoji „velkou chvíli ale přece jen teprve čekají. Například v Chlumci nad Cidlinou chystají na poslední adventní neděli 21. prosince akci pojmenovanou Zlatá neděle na Chlumeckým rynku.

Na Klicperově náměstí v centru města tam budete moci od deseti hodin dopoledne nakoupit ty úplně poslední drobnosti pod stromeček ze stánků lidových řemeslníku, ochutnat místní vánoční pochutiny a koupit čerstvého kapra. Přijde vás na 220 korun a ještě k němu dostanete dárek. V 16 hodin odpoledne se tam pak rozjede benefiční koncert v chrámu sv. Voršily.

Ani Město betlému – Třebechovice pod Orebem nelení, na sobotu 20. prosince naplánovalo jak jinak, než Betlémské trhy. Od devíti ráno do pěti odpoledne tam na Masarykově náměstí budete moci obdivovat ukázky tradičních řemesel, vstoupit do rukodělné dílničky pro děti i dospělé nebo se za drobný peníz svézt na velbloudu. Proč právě na něm? To se zajeďte podívat do Třebechovic.   Michaela Zumrová