Výstavbě čtyřproudé rychlostní silnice R35 v Pardubickém kraji zmizela z cesty další překážka.

Krajský soud zamítl návrh několika stěžovatelů na zrušení části její budoucí trasy v okolí Litomyšle a u Svitav.

Návrh na zrušení vymezení koridoru rychlostní silnice podle schválených plánů (tzv. Zásad územního rozvoje Pardubického kraje) podaly k soudu obce Sedliště a Bohuňovice a rovněž Zemědělské obchodní družstvo Opatovec. A sám za sebe také ekonom této farmy Milan Franta.

„Nelíbí se nám, proč dálnice povede tak širokým obchvatem daleko od Litomyšle, proč se nedrží víc koridoru stávající státovky?" vysvětloval Deníku starosta nedalekých Bohuňovic Jaromír Gregor. R35 tady má projít napříč polem mezi Bohuňovicemi a Sedlištěm. Ostatně, nejsou první, kdo si na vzdálenější koridor od města stěžoval. Už vloni soud řešil podobné námitky zdejšího soukromého zemědělce Jana Vaňouse. Trasu ale dokázala radnice Litomyšle obhájit.

Farmáři z Opatovce v sousedství Svitav zase poukazovali na likvidaci zdejších celin kvůli dálnici.

Ale neuspěli. Sice se ještě mohou obrátit s kasační stížností na Nejvyšší správní soud v Brně, tento mimořádný opravný prostředek však nemá odkladný účinek na přípravu stavby R35.

Ta by měla v příštím roce konečně pokročit. Ministerstvo dopravy vyčlenilo peníze pro výkup pozemků ve dvou prvních úsecích.

Podle ministra dopravy Pavla Dobeše je výstavba R35 prioritou pro evropské operační programy. Nyní se připravují dva úseky, a to Opatovice – Časy a Časy – Ostrov, které navazují na již hotový tříkilometrový úsek od dálnice D11 ke kruhové křižovatce u Opatovic a končí před Vysokým Mýtem.

Na úsek Časy – Ostrov je již dokonce vydáno pravomocné rozhodnutí.  „To je pro nás velmi významné s ohledem na výkup pozemků. Na příští rok je tam sto milionů korun, které bude Ředitelství silnic a dálnic používat na výkupy," uvedl nedávno ministr Dobeš. A má prý informace, že mají být zamítnuta jednotlivá odvolání na úseku z Opatovic do Časů, a tak by i on měl být připraven pro výkup pozemků.

R35 je alternativou pro přetíženou dálnici D1. Má vést z Liberce přes Hradec Králové, kolem Vysokého Mýta a Litomyšle dál na Moravu. Zrychlí dopravu a uleví obcím na trase nynější státovky I/35. Ta je nyní velmi přetížená, každý den po ní projedou desetitisíce aut.