Oproti předchozímu roku se počet linek ani jejich směr nezměnil. „Nebyl k tomu ani důvod. S dopravci, kteří pro nás cyklobusy zajišťují, je již vše dobře ustálené a cyklisté si na trasy zvykli," upřesnil Jaroslav Štefek, sekretář Euroregionu Glacensis, jenž síť cyklobusů v Orlických horách zajišťuje.

Jízda nejen
po českém území

Vyznavači jízdy na dvou kolech se tak už pojedenácté budou moci vydat kromě Orlických hor také do oblasti Bukové hory a Králického Sněžníku, kam vedou některé z linek. Jeden z cyklobusů vyjede až za hranice republiky.

„Vzhledem k neustále se rozvíjející spolupráci s našimi polskými partnery je v letošním roce opět v provozu linka směřující do polských Bystřických hor s výstupním místem v samém centru hor Spalona. Území přilehlého Polska nabízí rozsáhlou síť cyklotras propojující zajímavé turistické cíle, doplněné vhodně objekty agroturistiky a gastronomie," doporučuje Jaroslav Štefek.

Stejně jako v minulých letech i tentokrát ukrojí Euroregion Glacensis část peněz z krajského rozpočtu určených na podporu cyklobusů.

„Kraj provoz cyklobusů dotuje zhruba třemi miliony korun. Další půl milion dává na jejich propagaci," upřesnil Jiří Hošna z tiskového oddělení.

Dotace už není samostatná

Tato suma je určená všem organizacím, jež speciální linky zajišťují v celém kraji. Do Orlických hor tak putuje jen část. Letos navíc došlo ke změně, jakým způsobem budou peníze propláceny. „Cyklobusy jsou součástí veřejné dopravy, a proto byly do tohoto sytému začleněny. Dříve byly financovány formou samostatné dotace," upřesnil Jiří Hošna.

Pro cestující se však nic nezmění. S kolem mohou od soboty nasednout do připravených linek vždy o víkendu a ve státní svátky. Provoz potrvá až do konce září.

„Letos už se na kolo těšíme. Jezdíme celá rodina, a byť už máme spoustu tras projetých, dost zajímavostí nám zbývá. Cyklobusy k přepravě využíváme často," poznamenal Jan Suchý z Týniště nad Orlicí.