„Nálada není nejlepší. Mnoho lidí doufalo, že ve volbách uspějeme a budeme moci konečně ovlivnit řízení státu," poznamenává Stanislav Krejčí, předseda rychnovské stranické buňky.

Podle jeho názoru je za neočekávaně nízkým počtem získaných voličských hlasů fakt, že se ve vedení strany snaží udržet lidé, kteří více než na politiku myslí na vlastní prospěch.

Nastalou situaci s utajovanou schůzkou a poškozenou reputací strany by podle něj mohl vyřešit příchod nové čerstvé tváře.

„Měla by ukázat, že ČSSD myslí na lidi." Osoby, které jsou do této kauzy zataženy, by podle něj měly rezignovat.

Předseda rychnovské stranické organizace Stanislav Krejčí se přitom nestaví na stranu ani předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, ani jeho rivala Michala Haška. Chyby podle něj momentálně dělají oba.

„Pravda je někde mezi. Situaci však nezvládá ani jeden z nich," podotýká.

Tajné jednání v Lánech a zapírání je chybou i podle Ladislava Bílka, předsedy stranické buňky v Dobrušce. „Byl to nešťastný krok a z něj by měly být vyvozeny patřičné důsledky," prozrazuje svůj názor. Jak se bude situace vyvíjet se podle něj ukáže po zasedání výkonného výboru, které se uskuteční 10. listopadu, a také po sjezdu strany.

„Do té doby by měl být Bohuslav Sobotka respektován jako předseda strany. A to i přesto, že výsledek ve volbách není nejlepší. Já osobně stojím za Slávou," poznamenává Ladislav Bílek.

Ačkoli se názory oslovených předsedů v detailech liší, shodují se na jednom: situace by se měla rychle vyřešit, aby stranu nepoškodila.

„Vedení je dané a předseda byl demokraticky zvolen. Je otázka, zda v uvozovkách z pokusu o puč vyvozovat personální důsledky. Obě strany by se podle mě měly dohodnout. Odchod některých politiků by totiž mohl způsobit rozštěpení strany, a to by nás výrazně poškodilo," myslí si předseda organizace v Kostelci nad Orlicí Jan Šlaj.

Situaci však neřeší jen členové ČSSD, živě o ní diskutují i obyvatelé. „Je to jen lhaní a špína. A také neskutečná drzost všech zúčastněných a především Miloše Zemana, který si myslí, že může vše řídit a obelhávat občany. Koho jsme si zvolili, toho máme," vyslovila svůj názor Tereza Nováková z Rychnovska.