Našemu kraji bude příští čtyři roky vládnout koalice ČSSD a KSČM. Lidovecká koalice pro Královéhradecký kraj tak skončí v opozici, stejně jako zbývající tři pravicové subjekty v 45členném krajském zastupitelstvu.

O dalším směřování koaličních jednání včera večer po hodinové debatě takřka jednomyslně rozhodl krajský výbor ČSSD. Proti se od počátku stavěl jen náchodský starosta Jan Birke, nakonec ale ustoupil. Při hlasování se jako jediný zdržel s tím, že koalici bude v krajském zastupitelstvu podporovat.

Bez podpory Birkeho by rudooranžová koalice byla nemyslitelná, sociální demokraté totiž mají s komunisty v krajském zastupitelstvu většinu jediného mandátu.

„Nikdo na mě ale netlačil, celý týden jsem to opravdu intenzivně rozmýšlel a je pravdou, že s tím mám stále v hlavě problém. Hraji ale již 15 let za nějaký manšaft a po konzultaci s hejtmany Francem a Haškem  jsem ustoupil. Rozhodl jsme se však nepředat mandát, jak jsem nabízel. Vím, je to otočka o 180 stupňů, ale Náchod musí mít ve vedení kraje své zastoupení, dostal jsem navíc velkou podporu od spoluobčanů," vysvětloval včera Birke.

Rozezleně naopak reagoval na výsledek koaličních námluv lídr lidovecké Koalice Pro Královéhradecký kraj Pavel Bělobrádek.

„Bolševizace ČSSD pokračuje. Jdeme do opozice, budeme ale takovou opozicí, jakou občané kraje ještě nezažili. Nenecháme se zkorumpovat žádnými místy v dozorčích a správních radách a vynasnažíme se, aby levicová vláda napáchala co nejméně škody," řekl šéf KDU-ČSL Bělobrádek.

Na programových otázkách panuje mezi ČSSD a KSČM téměř naprostá shoda, zbývá vyřešit personální věci. ČSSD si nárokuje v devítičlenné radě šest křesel včetně postu zdravotnictví. Komunisté s tímto nepoměrem nemají problém, ačkoliv skončili ve volbách těsně druzí jen o 500 hlasů. Hejtmanem bude nadále Lubomír Franc. Koaliční dohoda bude na světě zřejmě do pěti dnů.

„Opozici zcela jistě nabídneme některá křesla předsedů výborů, například kontrolního," dodal Franc.