Předchozí
1 z 2
Další

„V prosinci příštího roku končí všem lůžkovým zařízením rámcové smlouvy s pojišťovnami. Bude to dobrá příležitost k restrukturalizaci nemocniční sítě,“ řekl náměstek Všeobecné zdravotní pojišťovny Petr Honěk. Nemocniční síť je podle něj přebujelá a 20 procent lůžek dlouhodobě nevyužitých.

O tom, která zařízení zaniknou, rozhodnou mimo jiné počty výkonů. Nemocnice, které operují málo, si totiž podle Hoňka nemohou udržet dostatečnou kvalitu. Skončit by tak měly například porodnice, které neprovedou víc než pět stovek porodů ročně. „Jsou pro matku i pro plod nebezpečné,“ vysvětlil Honěk.

Podporu mu vyslovil i nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Souhlasím. Máme nadprůměrný počet akutních lůžek, lidé jsou nadbytečně hospitalizováni. Nemocnice to dělají proto, aby měly splněno a dostaly paušál od pojišťoven. Nechávají lidi na lůžkách i s banalitami, například bolestmi zad,“ řekl. Některé špitály by proto nechal přeměnit v polikliniky či léčebny dlouhodobě nemocných.

Plány ale okamžitě napadla Asociace českých a moravských nemocnic. Označila je za netaktické a nepromyšlené. „Povede to jen ke znejistění pacientů a personálu menších nemocnic,“ uvedl předseda asociace Stanislav Fiala.

Před neuváženými škrty varoval i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Hustá síť nemocnic bude ještě podle něj potřeba – během dvou desetiletí totiž nabobtnají počty pacientů o pětinu. Souvisí to se stárnutím populace. „Podle našich prognóz přibudou hlavně pacienti s rakovinou, cukrovkou a dalšími chronickými chorobami, které souvisejí s vyšším věkem pacienta,“ řekl Dušek.

A na co se ještě můžeme těšit?

Florbalové MS. Češi sní o medaili i překonání rekordu

Vysočanská O2 arena přitahuje divácké rekordy. Hned dvakrát se v ní podařilo vylepšit historické maximum hokejových šampionátů a o něco podobného se letos v prosinci pokusí florbal. Už tuzemské mistrovství světa v roce 2008 navštívilo 104 018 fanoušků (rekord platil až do turnaje ve Švédsku v roce 2014), za uplynulých deset let ale popularita florbalu
v Česku očividně vzrostla.

„Vůbec si nepřipouštím, že bychom rekord ze Švédska nepřekonali. Chceme dosáhnout na čísla, která florbal zatím nezná,“ řekl Filip Šuman, prezident Českého florbalu. Věří, že se obří pražskou halu pro 17 tisíc diváků povede zaplnit nejen během finálového víkendu, ale i na duely domácího celku v základní skupině (turnaj se koná od 1. do 9. prosince).

„Už teď nám předprodej ukazuje, že úvodní den je druhý nejatraktivnější,“ prozradil Šuman.

CELONÁRODNÍ BOOM

Světový šampionát florbalistů bude v letošním roce největší sportovní akcí, kterou Česko hostí. Zatímco před deseti lety ještě řada lidí vnímala florbal jako poněkud exotický sport, dnes je situace výrazně příznivější.

„Pro nás není důležitá jen samotná akce, ale i to, co přijde po ní. Posun, který náš sport může udělat, je pořád obrovský. V roce 2008 se nedalo říct, že by šampionát sledoval celý národ. Tentokrát si myslím, že se to povede,“ říká Šuman optimisticky.

Předchozí „české“ MS se kromě Prahy hrálo také v Ostravě, tentokrát se bude konat pouze v hlavním městě. Kromě O2 areny budou zápasy k vidění i v nedaleké hale na Podvinném Mlýně. V krajských městech by ale měly vzniknout fanzóny pro diváky, kteří nebudou moci dorazit přímo do dějiště turnaje. Čeká se i nápor fanoušků z ciziny. 

ÚTOK NA CENNÝ KOV

Pro zdárný průběh šampionátu budou samozřejmě klíčové i výkony české reprezentace. Ta na posledním MS v Lotyšsku prohrála v semifinále těsně s pozdějšími šampiony z Finska, následně padla i v duelu o bronz se Švýcary. Medaili zatím Češi získali třikrát – jednou stříbro (v roce 2004) a dvakrát bronz (2010 a 2014).

Počtvrté by to mělo klapnout právě letos v Praze. To je hlavní důvod, proč byl do pozice hlavního kouče reprezentace povolán finský expert Petri Kettunen. Ten už stihl vyzkoušet čtyřicítku hráčů. Vybere pro mistrovství světa ty pravé?

Česko zpívá koledy

Deník ve spolupráci s Českým rozhlasem chystá i letos již osmý ročník akce, při které se na náměstích a dalších veřejných místech budou sborově zpívat vánoční koledy. Pražané se loni mohli zúčastnit této akce na Staroměstském náměstí.

Státní rozpočet na další rok. Budeme zase v minusu?

Tuzemské ekonomice by se podle všeho mělo dařit i v roce 2018. Ekonomové věští růst hrubého domácího produktu (HDP) o tři procenta, růst platů o šest až sedm procent a proti tomu inflaci lehce nad dvě procenta. Suma sumárum to vypadá na dobrý rok. Otázka je, zda premiér Andrej Babiš s menšinovou (či koaliční většinovou) vládou na konci roku opět představí státní rozpočet na rok 2019 se schodkem (na rok 2018 minus 50 miliard). Babiš by si poprvé mohl troufnout na vyrovnaný rozpočet.

Putinova objížďka na Krym. Jeho kamarád staví most

Koncem roku 2018 má být otevřen pro automobily most přes Kerčský průliv, známý jako Krymský most. Ten je vzhledem k ukrajinské blokádě Krymu mimořádně důležitou stavbou. Spojnice mezi poloostrovem a pevninským Ruskem, kterou staví Putinův přítel, podnikatel Arkadij Rotenberg, řeší problém s jedinou dosavadní cestou na anektovaný Krym, jež vede přes území Ukrajiny. Ne náhodou chce prezident Vladimir Putin do oblasti investovat v přepočtu 256 miliard korun. (bys)

Televizní Ponorka z Česka

Na obrazovky světových televizí se v prosinci dostane osmidílný seriál Ponorka, který vychází ze stejnojmenného filmu Wolfganga Petersena nominovaného na pět Oscarů. Nový seriál se stal jednou z největších zahraničních produkcí, které se loni v Česku objevily. Filmaři vedení režisérem Andreasem Prochaskou v českých studiích a exteriérech strávili neuvěřitelných 100 dní. V seriálu si zahrála řada světových hvězd v čele s Lizzy Caplanovou, Vincentem Kartheiserem a Jamesem D’Arcym.

Mary Poppins se vrací na plátna. Nyní má tvář Emily Bluntové

Nejslavnější chůva světa se vrací na plátna. Studio Walt Disney se rozhodlo vzkřísit Mary Poppins, která dodnes patří k největším komerčním úspěchům všech dob. Po Julii Andrewsové převzala roli neméně půvabná Emily Bluntová. Režie rodinného muzikálu, který do českých kin dorazí 20. prosince, se ujal hitmaker Rob Marshall (Chicago, Piráti
z Karibiku: Na vlnách podivna).

300 let od úmrtí Jana Brokoffa

Kulaté výročí skonu tohoto barokního sochaře je důvodem k připomenutí významného umělce, který tvořil na přelomu 17. a 18. století a většinu plodné éry zasvětil Praze. V tomto městě také zemřel. Rodák ze Spišské Soboty po sobě zanechal mimo jiné sochu sv. Jana Nepomuckého na Karlově mostě.