Každý první a třetí čtvrtek v měsíci mají lékaři v rychnovské porodnici jisté, že se jim zaplní rodičkami raz dva. Právě v tyto dny se konají předporodní kurzy a budoucí maminky tak přicházejí ještě s předstihem, než je na sále za několik týdnů uvítá porodník.


O půl třetí odpoledne tak sedíme v očekávání výkladu v zasedací místnosti. Takřka všechny židle jsou obsazené, pár těhotných má s sebou i své partnery. Hned v úvodu se dozvídáme, co se děje bezprostředně po porodu – matka zůstává i s doprovodem první dvě hodiny na sále.


Dvaasedmdesát hodin hraje prim


Dítě je dáno matce na břicho a pak ho zdravotníci ošetří ve vedlejší místnůstce s proskleným oknem a zavinuté vrátí matce. Po těchto dvou hodinách miminko putuje na šestihodinový pobyt na sesternu .


Porodem však přednáška teprve začíná. Vzápětí se všichni dozvídáme o důvodech a důležitosti 72hodinového pobytu matky a novorozence v porodnici. Ambulantnímu porodu, po kterém matka s dítětem odchází do domácí péče, zde nakloněni nejsou.


„Jde o daň za nízkou novorozeneckou úmrtnost v České republice. Ta se pohybuje v promilích. Například v USA vás propustí hned po šesti hodinách domů," vysvětluje dětská lékařka.


Alternativy existují, jen se dohodnout


Dítě také podstupuje množství screeningových vyšetření. S propuštěním se také čeká na přírůstky na váze, s čímž souvisí nástup laktace, obvyklý třetí až čtvrtý den. Stříhání pupíku je na řadě druhý den života dítěte: „Roste počet alternativních matek, které si přejí nechat pahýl pupku odpadnout, k čemuž jsme benevolentní," poznamenává lékařka.


Sotva odejde dětská lékařka, na jejím místě v zaplněné místnosti ji vystřídá gynekoložka a porodník v jedné osobě. A už jsme zase u začátku porodu. Ten začíná kontrakcemi, které mají vliv na otevírání měkkých porodních cest. Otázka, kdy je ten správný čas vyrazit, zaznívá okamžitě. Jakmile je frekvence po pěti minutách, je prý ten správný čas.


Do zeleného 
a vzhůru na sál


Tématem, které zvedlo vlnu zájmu, bylo i tlumení bolesti a možnosti alternativního porodu. Drtivá většina porodů v Rychnově se odehraje na porodnickém lůžku. „Ve svislé pozici při porodu bych vám jako porodník nemohla nijak pomoci a hrozilo by poranění hráze," sděluje lékařka v odpovědi na dotaz, zda jsou ženy podporovány ke svobodné volbě pozice. Je však podstatné dodat, že důležitá je dohoda mezi porodníkem a rodičkou – na poloze na zádech se striktně netrvá. Alternativní pozice je vhodné si domluvit předem.


Nastává chvíle, kdy si můžeme prohlédnout prostory porodnice. Dostáváme zelené pláště a přezůvky a vstupujeme na půdu oddělení. Nejdříve je na řadě jeden z pokojů a pak se celá asi patnáctičlenná skupina vměstnáme na sesternu, kde se můžeme podívat na dvě čerstvá novorozeňata v pojízdných postýlkách.


Na závěr to „nejlepší". Kam jinam zavést nastávající matku, než na sál. Zde jsou dvě porodnická lůžka vedle sebe, ale málokdy se prý stane, aby rodily dvě ženy najednou. Jak probíhá porod, už máme prý zpravidla nastudováno, a ke konci těhotenství bychom podle lékařky více zjišťovat neměly. A pak už jen několik málo otázek a vzhůru domů.


Cestou z nemocnice si návštěvnice vyměňují své dojmy. Při rozhodování o místě porodu u nich hraje roli dojezdová vzdálenost a zkušenosti známých, které v porodnici již rodili, význam však má i prostředí a ochota akceptovat individuální požadavky.


Hlavní je pohoda 
a naprostý klid


„Jako fyziologické prvorodičce mi je trochu jedno, kde porodím, a sem to mám nejblíže, navíc všichni, koho jsem se ptala, si chválí přístup personálu," poznamenává jedna z budoucích matek, která bydlí v Rychnově nad Kněžnou.


Na porodnici v Ústí nad Orlicí se jí ale lépe zamlouvá prostředí porodního sálu a větší rozsah předporodních kurzů, ty však jsou zpoplatněné a v ceně je vstup otce na sál, který bez účasti v těchto kurzech musí platit jako doprovod k porodu poplatek 800 Kč. Také ji prý překvapilo, že epiduralní analgezie je na rozdíl od jiných porodnic v Rychnově zdarma.


„Když se ale ženská cítí dobře a v psychické pohodě, žádný epidural nepotřebuje," završuje úvahu před rozloučením.