„Aktuálně evidujeme v Královéhradeckém kraji celkem 1562 nemocných akutními respiračními infekcemi a chřipkou v přepočtu na 100 000 obyvatel," informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Veronika Krejčí. Minulý týden hygienici evidovali celkem 1409 nemocných na 100 000 obyvatel. „Stále také zaznamenáváme nové případy onemocnění chřipkou s klinicky závažným průběhem," upozornila mluvčí. Nejvíce nemocných v kraji je nyní zejména mezi dětmi ve věku 6 až 14 let.

„Z pohledu okresů evidujeme nejvyšší nemocnost opět na Jičínsku a nově také na Trutnovsku. Naopak nejméně nemocných máme hlášeno z okresu Náchod, i zde však došlo k nárůstu počtu onemocnění, a to téměř o čtvrtinu," sdělila Veronika Krejčí.

Hygienici situaci nemocnosti v kraji hodnotí jako pokračování plošné epidemie akutních respiračních onemocnění smíšeného nechřipkového a chřipkového původu. Podle mluvčí je dominujícím kmenem chřipky subtyp A/H3N2.

Šířící se epidemie mimo jiné omezuje návštěvy v nemocnicích. Ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové od středy platí plošný zákaz návštěv pacientů hospitalizovaných na všech odděleních. Zákaz bude v platnosti až do odvolání. Od minulého týdne také platí zákaz návštěv v novobydžovské nemocnici, už dříve se před návštěvami uzavřela jičínská nemocnice.

Rychle se šířící epidemie chřipky a respiračních chorob postihuje i školská zařízení. V Miletíně kvůli prudkému nárůstu nemocnosti uvažují nad uzavřením školky. Včera jim přišlo pouhých sedm dětí ze čtyřiceti. Obec uvidí, jak se nemocnost vyvine přes víkend a v pondělí se rozhodne, zda bude školka zavřena. V místní základce je situace zatím stabilizovaná.

(vit, paf)