„Byla to tehdy velká událost, za mé éry jsme tu měli snad všechny populární zpěváky, jen Karel Gott chyběl,“ vzpomíná bývalý šéf Masarykova divadla Petr Mertlík, který v té době nedobrovolně končil v Jičíně s kulturou. Na koncert se kvůli pracovním závazkům bohužel nedostal, ale přiznává, že Mistr tehdy zpíval v Jičíně za velmi příznivých finančních podmínek pro pořadatele.

„Pokládám to za svůj úspěch,“ říká s nostalgií Mertlík, který se potkal se zpěvákem také v Karlových Varech coby voják základní služby. „Byl vždycky velice příjemný, vlídný,“ říká Mertlík se zlomeným hlasem. Fotografie z jičínského koncertu si mohou lidé prohlédnout i ve výloze firmy Foto Ullrich v Palackého ulici v Jičíně, která nám snímky poskytla.

Pohádkový křest s Karlem

Do Českého ráje se Gott vrátil v roce 2011 už se svými dcerami. V září pokřtil na hradě a zámku ve Starých Hradech knihu Starohradské pohádky čaroděje Archibalda a spolu s ženou Ivanou a dcerkami Charlotte Ellou a Nelly Sofií se stali patrony Starohradských pohádek.

„Prošel si s rodinou celý komplex, moc se mu u nás líbilo. Ke křtu pak došlo spontánně. Hned se sháněl po meči a rytířském plášti a pak šel rovnou na věc. Byl sympatický, skromný, působil velmi příjemně a o vše se lidsky zajímal,“ vzpomíná na mimořádnou událost syn majitele zámku Rudolf Suk ml.

Druhý den pak Český slavík koncertoval s kapelou Felixe Slováčka na zimním stadionu v nedaleké Nové Pace. V témže roce ještě stihl navštívit i zámecký rezort v Dětenicích.

Pietní místo

Nejen v Praze Na Bertramce se fanoušci přišli poklonit zemřelému idolu, pietní místo vzniklo například na novopackém náměstí na schodech u kostela sv. Mikuláše. Lidé tu u Gottova portrétu zapalují svíčky a vzpomínají.