„Možná to vypadá tak, že Náchod minulý týden zaznamenal takový černý čtvrtek. Byly to dvě smutné zprávy. První nemocnice a druhou záležitost financování nádraží, které je letos pro město jednou z největších akcí. Dotační titul na jeho rekonstrukci máme ze stejného balíčku peněz z Regionálního operačního programu Severovýchod (dále jen ROP)," uvedl náchodský starosta Jan Birke na pondělní tiskové konferenci v nemocnici.

Královéhradecký kraj už měl dotaci přes 400 milionů na nemocnici přiznanou. Své mělo „jisté" i město. Ministerstvo financí však odmítá peníze do ROP, z něhož se dále z dotací financují projekty, uvolnit. Dokud Královéhradecký, Liberecký a Pardubický kraj neuhradí přes 300 milionů za chyby v projektech z minulých let. Hejtman Lubomír Franc už minulý týden obdržel dopis od ministra financí, kterým mu to oznámil.

„Když to řeknu obecně, není vyřešeno financování ROP. My nemáme základní jistotu v tuto chvíli. Evropské peníze, které jsme na dostavbu náchodské nemocnice získali, nemáme zajištěny," uvedl na pondělní tiskové konferenci hejtman Franc.

Královéhradecký kraj se bude muset při stavbě nových pavilonů náchodské nemocnice obejít bez stamilionů z evropských peněz, pro město představuje dotace „jen" několik milionů. Podle plánovaných nákladů stavby měla dotace činit zhruba osm milionů korun, avšak ve výběrovém řízení by cena celé stavby měla klesnout a poměrně s tím i výše dotace.

Zatímco pro kraj je velká zátěž financovat nemocnici z jeho kapsy a bude si muset vzít úvěr, a několik let uvolňovat sto milionů korun, město si poradí snáze. „Není to tak zásadní částka, která by projekt mohla ohrozit. Ty peníze jsme schopni oželet a zafinancovat vše z našeho rozpočtu. Peníze na to letos máme," dodal Birke.