Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Časy se změnily, společnost postižené vnímá jako součást“

Rychnov nad Kněžnou – Již dvě desetiletí nabízí v okresním městě Stacionář svatého Františka pomocnou ruku pro ty, kteří ji nejvíc potřebují. Patří mezi ně i senioři. Právě o nich i o dalších plánech charity se rozpovídala její ředitelka EVA ŠMÍDOVÁ.

9.10.2013
SDÍLEJ:

Eva ŠmídováFoto: Charita

Myslíte si, že by se v okrese hodil další domov důchodců. Proč?

Jsem toho názoru, že jeden domov, který je v Borohrádku, je na naši oblast málo. A v dalším, který funguje v Albrechticích, zase pobývají lidé s alzheimerovou chorobou. Některé obce to řeší tím, že vytvářejí domy s pečovatelskou službou. Myslím si, že dalším krokem by mohlo být založení domova důchodců 
– ideálně tak pro padesát lidí. Je to dobrá myšlenka a je škoda, že nebyla realizovaná. Možná jsme do toho málo viděli, možná se lidem zdálo, že doba, kdy bude seniorů přibývat, je nesmírně daleko.

Jak se podle vás za dobu, kdy pracujete  v tomto oboru, změnil přístup k seniorům a postiženým?

Je to různé. Co se týká mentálně postižených, tak vím, že kolegyně měly problém, když šly s dětmi na procházku. Někteří po nich pokřikovali, ať jdou někam pryč a podobně. Myslím si však, že se to během krátké doby změnilo a teď je veřejnost vnímá jako součást populace a to se dostalo do povědomí. Je to dílem i tím, že různé

organizace rozšířily své služby a postižení začali navštěvovat školy. Jsou mezi spolužáky v základních školách zařazení a začlenění. Jsem toho názoru, že je ostatní respektují a najdou se jistě i ti, kteří jim pomáhají.

A co se týká seniorů?

Mrzí mě, že jejich bezpečnost je špatná. Útočí na ně organizované gangy, které si vyhlédnou důchodce, vloudí se mu do domu,  okradou ho a ublíží mu. To jsou těžké věci a velmi se mi nelíbí.

Myslíte, že se tomu dá předejít?

Možná to bude výchovou v rodinách. Měli bychom našim dětem a vnoučatům vštěpovat úctu ke starším lidem a prarodičům. Měly by mít dobrý příklad v rodině. Když uvidí, že si jejich rodiče váží těch svých, vryje se jim to pod kůži a třeba si nedovolí provádět takové věci, jako když dobré  zázemí nemají. Nemůžeme se také spoléhat na to, že za nás bude všechno zachraňovat škola. Ano, škola pomáhá 
– budovat, upevňovat, vysvětlovat a radit, když se najde problém. Ale základ je v rodině a zázemí.

Jak charita pomáhá seniorům?

Nabízí týdenní stacionář a také odlehčovací služby. Ty pomáhají také jejich rodině. V dnešní době se totiž setkáváme s takzvanou „sendvičovou generací", kdy člověk pečuje o své staré rodiče a ještě pomáhá svým čerstvě dospělým dětem, které například studují. Díky odlehčené péči mohou skloubit péči o příbuzné s povinnostmi.

Má charita nějaké plány do budoucna, které by chtěla zrealizovat?

Pokud se nám to podaří, uvažujeme se skupinou dobrovolníků o založení mobilního hospicu. Zatím o tom přemýšlíme a záleží, zda se nám podaří najít cestu pro získání finančních prostředků. Není to vůbec jednoduché.

Pokud by někdo chtěl pomoci, jak se může zapojit?

Například dobrovolnickou činností. Ať už je to někdo ze seniorů, či mladší člověk.  Může k nám přijít a s klienty si povídat, číst jim, zahrát si s nimi karty a tak podobně. Mají z toho velkou radost a něco to pro ně znamená.


Autor: Barbora Zemanová

9.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení