„Musel to být takový produkt, po kterém bude ve světě poptávka a který bude schopen konkurence na světovém trhu. Zvolili jsme si Windows Cleaning Robot – robota na čištění oken nejen pro domácnosti, ale i pro velké firmy. V další fázi portugalská a česká škola začala na konstrukci robota spolupracovat, zatímco ostatní školy pracovaly na průzkumu trhu a ekonomického plánu," vysvětlila učitelka Petra Uhlířová, která má projekt v Dobrušce na starosti.

Během současného čtvrtého mezinárodního setkání v Dobrušce se studenti rozdělili do pěti skupin, ve kterých pokračují v práci na robotovi, tedy na jeho konstrukci a zprovoznění, na focení a upravování fotografií produktu a chystají se na propagaci pomocí videa, letáků a reklamních emailů. Vše však bude pouze fiktivní.

„V závěru našeho setkání půjdeme „nabídnout" náš výrobek přímo do reálné firmy v Dobrušce, kde jsou ochotni nás přijmout a vyslechnout si prezentaci. Díky tomu bychom měli dostat i zpětnou vazbu, co jsem udělali dobře a co špatně. Pokud by bylo všechno v pořádku, tak bychom s nimi sepsali i fiktivní kontrakt, aby studenti viděli, jak smlouva vypadá," uvedla Petra Uhlířová.

Ovšem skutečně by robot firmě prodán nebyl, ani není jisté, zda bude fungovat.
Jedním ze studentů, kteří se na projektu robotického čištění oken podílejí, je i čtvrťák Kamil Hanus z oboru Aplikace počítačů a správy sítí.

„Jsem rád, že mi to pomůže získat další nové zkušenosti a poznat nové lidi. Také si můžu  vyzkoušet to, co bych sám doma nemohl," říká Kamil, který má na starosti elektroniku robota „myče".
Ta podle něho není zase tolik složitá, horší prý je mechanická konstrukce stroje.

Z práce na projektu mají radost i studenti z Itálie Filippo Berrettoni a Giacomo Baldini. Oba pracují na propagačních dopisech. Jeden nabízí robota ženě v domácnosti a druhý firmě.

„Moc se nám tato aktivita líbí, protože pracujeme na něčem novém. Také nás baví, že se setkáváme s lidmi," shodují se oba Italové, kteří jsou v Čechách poprvé.

Filippo zmínil, že mu chutná naše jídlo, a Giacomo říkal, že je překvapen, že kvůli takovému množství sněhu, které napadlo, nezůstáváme doma. U nich v Itálii když ho prý napadne tolik, tak třeba dva měsíce nejdou do školy.

Zda nakonec bude robot fungovat, je ve hvězdách. Studenti se ho budou „pokoušet" prodat za 500 eur, protože se bude jednat vlastně o dva produkty myjící okno z obou stran.