MHD zdarma pro děti do 15 let a pro seniory nad 65 let mělo ANO v předvolebním programu jako jednu z priorit. Ačkoliv hnutí vyhrálo komunální volby, součástí programového prohlášení koalice tento bod není. „Rozhodně jsme to téma nenechali usnout, chceme to zavést,“ ujistila náměstkyně primátora Monika Štayerová (ANO) s tím, že v koalici se o tématu baví. Nejprve ale prý musí vyčíslit náklady.

Podporu by mohli najít u Změny pro Hradec a Zelených. „Pokud s tím hnutí ANO přijde, jsme ochotní se o tom bavit. Podporu MHD bychom rozhodně měli hledat,“ řekl předseda zastupitelského klubu koaliční ZPHZ Adam Záruba.

„Hradeckou MHD využívá příliš málo lidí a je příliš drahé. Chci se sejít se zástupci všech stran a společně hledat řešení,“ uvedla náměstkyně Věra Pourová.

Děti do 15 let jezdí v MHD zdarma například v Plzni. Studenti do 26 let pak třeba v Karlových Varech. Děti do 15 let a senioři nad 65 let jezdí zdarma dokonce i v hlavním městě. Za doklad, který je k jízdě zdarma v Praze potřeba, zaplatí děti i důchodci 120 korun. V Hradci Králové zaplatí děti do 15 let za roční jízdné 1480 korun, senioři od 65 do 70 let dokonce 1800 korun.

Slevu jako v Liberci hatí smlouva s ISP

Od září loňského roku platí slevy 75 procent pro studenty a seniory v dálkové veřejné dopravě. Ačkoliv se na městskou dopravu státní sleva nevztahuje, některá města jako například Liberec či Jablonec se k ní připojila a zavedla ji i v MHD. „Rozdíl je bohužel v tom, že u nás MHD nedostává peníze z parkování ve městě. Ty desítky milionů korun, které jdou do ISP, chybí dopravnímu podniku,“ řekla Pourová Deníku.

Zdarma pro všechny? Není dost peněz

Kvůli nedostatku financí v rozpočtu města se jeví jako nepravděpodobný i scénář, že by MHD bylo zdarma pro všechny. Tak to funguje v některých menších městech jako Strakonice, Litoměřice nebo Valašské Meziříčí. „Rádi bychom se seznámili s tím, jaké dopady by mělo celoplošné zavedení MHD zdarma pro všechny a jak funguje například ve Frýdku-Místku,“ jmenoval největší město s dopravou zdarma Adam Záruba. Náměstkyně Štayrová připomněla, že nejprve by město muselo vědět, kde na to vezme peníze. O MHD zdarma mluvil v rozhovoru pro Deník nedávno i hradecký primátor. „V těchto chvílích o městské dopravě zdarma neuvažujeme,“ řekl Alexandr Hrabálek.