Po více než dvou letech skončí rekonstrukce památkově chráněného schodiště Bono publico v Hradci Králové.

První fáze oprav začala v červnu 2017, trvala čtyři měsíce a stála 2,4 milionu korun. Mnohem víc zatížila městskou kasu druhá fáze, která běží od loňského července a nyní se konečně blíží ke svému konci. Za druhou etapu zaplatilo město celkem 21 milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci historického schodiště z roku 1810 se tak i s projektovou dokumentací vyšplhaly na zhruba na 24,5 milionu korun.

„V těchto dnech se instalují schodišťové stupně, dále se položí elektrické vedení a namontuje kamerové zařízení a ozvučení schodiště. Zároveň je ještě třeba dokončit venkovní omítky a malování. Otevření je prozatím plánováno na konec srpna,“ řekla Deníku mluvčí magistrátu Kateřina Šmídová, podle které město oznámí přesný termín otevření v příštích 14 dnech. Naprostá většina stavebních prací už je ale hotová.

Hlavním důvodem rekonstrukce Bona publica byl špatný technický stav vlivem času, přírody a vandalismu. „Jedním z velkých problémů byla zvýšená vlhkost, která se projevovala kromě jiného odlupováním omítky,“ vysvětlila hlavní důvod oprav Šmídová. Stavbaři proto zdivo schodiště ošetřili odsolovacími omítkami a zabudovali do něj speciální technologii proti vzlínání vody z podloží. Před řáděním vandalů by měl schodiště ochránit kamerový systém, který bude napojen na městskou policii.

Novinkou, kterou schodiště návštěvníky přivítá, bude interaktivní složka v podobě zabudovaných reproduktorů. Ty budou obsluhovat návštěvníci na panelu, kde budou mít na výběr z několika hudebních smyček. „Jedná se o vkusné doplnění moderní technologie do kulturní památky,“ doplnila Šmídová.