V pondělí měly začít výkopové práce U Trojice nedaleko rafinerie Paramo.

Podle předpokladů by se zde v zemi měly nacházet desítky nevybuchlých bomb, které sem za války „nasypaly" spojenecké bombardéry.
Práce však byly opět o týden posunuty, a tak by se mělo začít kopat až v pondělí 28. ledna.

Nález pum by mohl ohrozit volby

Podle expertů je pravděpodobnost nálezu munice dost vysoká a počítá se s evakuací části obyvatel Pardubic. A právě to by mohlo ohrozit u některých lidí i prezidentské volby. „Kdyby došlo k nálezu bomby například v pátek 25. ledna, mohly by být evakuovány i volební místnosti a lidé by mohli mít s volbami problém i kvůli vlastní evakuaci. Z tohoto důvodu jsme celou akci o týden posunuli," řekl našemu Deníku vedoucí oddělení krizového řízení Magistrátu města Pardubic Jiří Kyncl.

Vlastní hloubení začne za týden

Tento čtvrtek se již, kvůli připravovaným pracím, uskutečnil orientační pyrotechnický průzkum. „Příští týden dojde k vybudování přístupové cesty, skrývce ornice, k ručnímu vykopání sondy pro upřesnění inženýrských sítí a dokončení přípravných prací. Od pondělí 28. ledna začne vlastní hloubení šachtic za stálé přítomnosti pyrotechnika," potvrdil Deníku Miroslav Janovský z tiskového úseku magistrátu.

Podle odhadů historiků a expertů by se v okolí Parama či přímo v zemi pod ním mohlo nacházet možná až sto leteckých bomb…