„Vloni jsme zaznamenali za celý rok sedmnáct případů krádeží v obchodech, avšak v těchto počtech jsou zahrnuty nejen ty, kde bylo odcizeno zboží, ale i ty, kde přišli o svůj majetek lidé," objasnila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková.

Ochranka pomůže

Skutečnost, že si zloději v obchodech na své zas až tak nepřijdou, ukazuje objasněnost. Ze sedmnácti skutků dopadla policie pachatele v jedenácti z nich. Většinou se ale jednalo o větší obchodní řetězce, kde funguje ochranka.

„Krádeží a pokusů o krádeže zaznamenáváme v našich obchodech stále hodně. V meziročním srovnání nejde o žádný dramatický vývoj, jejich množství zásadně neroste, ale ani neklesá," potvrzuje i Gabriela Bechynská, mluvčí jednoho z řetězců, jež v okrese fungují.
S ochrankou v obchodě má zkušenost i třicetiletá Petra Kopecká.

„Nebylo to zrovna nic příjemného. Byla jsem nakupovat v obchodě, kde mají i bižuterii. Když jsem poté přišla ke kase a zaplatila, přesto jsem při průchodu rámem pípala. Ochranka hned chtěla vyndat všechno na pás, ale pípala jsem dál. Nakonec jsme přišli na to, že mám v kapuci mikiny náušnice. Dodnes nevím, zda mi tam spadly anebo mi je tam dal nějaký zloděj," popisuje zážitek.

Kde se ale krade nejvíce, nezáleží podle Gabriely Bechynské ani tak na regionu jako spíš na konkrétní lokalitě prodejny a jejím umístění. Faktorem tak bývá spíše frekventovanost obchodu anebo jeho výhodná poloha v centru.

Velkým ukazatelem pak je míra nezaměstnanosti a s tím související i počty lidí spadajících do sociálně slabší skupiny. Z toho pohledu patří Rychnovsko k těm spíše bezproblémovým.

„Počty krádeží se hodně liší podle jednotlivých regionů. Nejvíce jich je v těch s vyšší nezaměstnaností a větším počtem sociálně slabších obyvatel. Východočeský region tak patří k těm bezproblémovým. Tato záležitost je ale poměrně stabilní a k mírnému nárůstu krádeží došlo jen v souvislosti s amnestií a to opět jen v některých regionech," potvrzuje Lukáš Němčík, mluvčí Svazu českých a moravských spotřebních družstev.

Většina jejich prodejen patří k těm, kde budete ostrahu hledat těžko. „Pokud by měl do malé venkovské provozovny nastoupit člověk, který by měl na starosti pouze ostrahu, provozovnu bychom mohli rovnou zavřít. Tyto obchody totiž mají velmi malou ziskovost a není reálné, aby pokryla další personál," objasňuje mluvčí.

Zaskočí prodavači

Dohledem tak bývá pověřen někdo ze zaměstnanců. Velkou roli podle Lukáše Němčíka hraje také jejich zkušenost, protože v řadě případů pracují na místě spoustu let a dokáží problematické osoby vytipovat.
„Pokud přesto ke krádeži dojde, je po zaměstnancích vymáhána škoda pouze v případě, že se prokáže jejich pochybení. Jinak jde škoda na vrub prodejny, podobně jako když se něco zkazí," objasňuje mluvčí.