Rady a ochranné pomůckyStejně jako při jiných kolečkových i nekolečkových sportech je dobré předcházet jakémukoliv úrazu, je proto důležitá alespoň základní ochrana.

Nikdo by neměl zapomínat na  helmu, chrániče kolen a zápěstí, popřípadě i loktů. Chrániče se upevňují nejčastěji přes elastické pásky na suchý zip a velikostně se tedy dají dobře nastavit.

Helma na kolečkové brusle splňuje normu pro cyklistické helmy.

Poslední dobou se rozmáhají především u dětí a začátečníků i vnitřní „kraťasy" s výztuhami.

Na kolečkové brusle lze také použít chránič boků a kostrče.
Při pádu si bruslař nejčastěji odře dlaně, pak kolena a nakonec lokty.Zlomeniny zápěstí jsou nejčastějším úrazem, který si lidé na kolečkových
bruslích způsobují. Často končí operací.

Chránič na zápěstí, který tvoří tvrdý plast, pomáhá úrazu předejít. Časté jsou také úrazy hlavy.

Kolečkové brusle využívá v Čechách odhadem asi 400 tisíc zejména mladých lidí. Ukazuje se ale, že až jedna třetina bruslařů ochranné pomůcky nenosí.

Cena chráničů je různá. Dají se pořídit od dvou stovek po tisícikoruny.

Dražší modely využívají materiály, které lépe odvádějí pot a zároveň jsou příjemněji tvarované. Jezdec se však zpotí ve všech chráničích.

To navíc dokazují i počty zraněných bruslařů, které v posledních týdnech ošetřují nemocnice.

„Úrazů tohoto typu přibývá sezonně. Neřekl bych, že se jedná o nějaký boom. Je však jasné, že sem přijíždějí například rekreanti, kteří více sportují, takže se zranění vyskytují častěji," prozrazuje primář chirurgického oddělení rychnovské nemocnice David Shihata.

Nejčastěji se jedná o zlomeniny  – především horních končetin. „Obvyklé jsou také otřesy mozku nebo podvrtnutí kolene a zranění dolních končetin," říká primář.

V sádře zpravidla končí hlavně zápěstí. Takové zranění si způsobila i Veronika F.

„Bohužel jsem si ruku v zápěstí zlomila tak špatně, že mě čeká operace. Lékaři mi řekli, že pohyblivost už nikdy nebude na stejné úrovni jako dříve," prozrazuje.

V noci má prý velké bolesti a probouzí se ze spánku. Připomíná jí to, že by bývalo stačilo obléknout chránič.

„Důrazně je doporučujeme. Velmi důležitá je helma, ale také ochrana zápěstí. Silný plast, který pomůcku tvoří, většinou vážnějšímu zranění zabrání," říká Pavel Kunc, majitel jednoho rychnovského obchodu se sportovními potřebami.

„Ochranné prostředky jsou základ. Pokud například bruslař nemá helmu a upadne, důsledky jsou mnohem vážnější," podotýká David Shihata. Podle něj by chrániče měly nosit především děti. „Mám pocit, že se to stává standardem a to mě těší," dodává lékař.

Jízda se zrychluje

Veronika F. má momentálně radost z jiné věci – jako pravák si zlomila levou ruku. Případná snížená pohyblivost zápěstí by ji v životě nemusela omezovat tolik.

Jestli se na brusle ještě postaví, zatím neví. „Přítel už vtipkoval, že má pro mě dárek k narozeninám – chrániče," směje se Veronika F.

Počty zraněných se však zvyšují i z jiných důvodů než kvůli nedostatečné ochraně. Bruslařů přibývá, staví se nové cyklostezky a jejich hladký povrch sportovce láká.

Navíc se zlepšují i parametry bruslí a jízda na nich se stává čím dál rychlejší. „Moderní brusle mají větší kolečka, rychlost se zvyšuje a s tím i nebezpečí úrazu," vysvětluje Pavel Kunc.