Na výstavě jsou k vidění soutěžní nákresy a keramické modely architektonických prvků, které by si děti, žáci či studenti přáli mít osazené ve městě a přispěly by tak ke zkrášlení prázdných prostorů. Do projektu se zapojily Speciální škola A. Bartoše, Základní škola V. Hejny, Základní umělecká škola a Střední škola oděvní, služeb a ekonomiky.

Výstavu uspořádalo městské kulturní středisko ve spolupráci se společností zabývající se železobetonovými konstrukcemi Prefa a s pomocí dětí ze škol v Červeném Kostelci a za podpory města.

Vernisáž zahájila Iva Ceprová z pořadatelského městského kulturního střediska a po krátkém úvodu předala slovo místostarostovi Richardu Bergmannovi, který celý smysl výstavy představil všem přítomným. Dále následovalo ocenění nejlepších prací, kde ale panovala shoda na tom, že spravedlivě dostanou odměnu všechny čtyři školy, které se do soutěže zapojily.

A jak celý nápad na uspořádání této soutěže vlastně vznikl?

„Na jednom setkání s Miroslavem Kropíkem, zástupcem Prefy Praha, přišla řeč na beton. Povídali jsme si o jeho možnostech využití a došli jsme k tomu, že z betonu se nechá i něco zajímavého vytvořit. A tak jsme si řekli, že by to určitě stálo za to tuto alternativu vyzkoušet. Z toho vzešel i nápad do celé akce zapojit děti a uspořádat soutěž, kde by si samy navrhly nějaký architektonický prvek, který by se dal osadit do vytipovaných lokalit u vodojemu a v Občině," přiblížil původ výstavy místostarosta Richard Bergmann.

Školy si odměnu rozdělí

Město se následně se společností dohodlo na tom, že zdařilé návrhy přenechá bezplatně firmě a ona za to Červenému Kostelci prvky zhotoví pouze za cenu materiálu. „Jak je na této výstavě vidět, tak děti se k tomuto úkolu postavily zodpovědně a všechny návrhy jsou dobré. Proto jsme se rozhodli společností věnovanou částku patnáct tisíc korun pro vítěze rozdělit rovnoměrně mezi všechny čtyři školy, které se do soutěže zapojily," dodal Bergmann.

„S Červeným Kostelcem spolupracujeme už asi pět let. Naším současným záměrem bylo udělat něco pro místní stacionáře a lidem přiblížit beton jiným způsobem. Chceme ukázat, že beton nejsou jenom hranaté kostky, ale že se s ním nechá i výtvarně pracovat. Tím vznikl také nápad nenechat vytvořit návrh projektantem, ale zapojit do celé akce i děti. Tak, aby navrhly samy, co by se jim v jejich městě líbilo. Vyústěním celého projektu by mělo být, že se vyberou nejzdařilejší návrhy, projektant se statikem je dopracují tak, aby byly stabilní, bezpečné a života schopné, a po zhotovení se umístí do vybraných lokalit," uvedl zástupce společnosti Miroslav Kropík.

Výstava dětských a studentských návrhů je přístupná do 18. února, denně od 9:00 12:00 a 13:00 17:00 hodin.