Letošní ročník byl oproti tomu premiérovému poněkud slabší, ale ti, kteří si sem navzdory červnovému sluníčku našli cestu, odcházeli s úsměvem ve tváři.

„Je pěkné vidět, že tradiční um českých rukou ještě úplně nevymizel. Na dřevořezání jsem poprvé, ale když to vidím, klidně bych vyrazil i na jiné podobné akce. Je to hodně  inspirativní," podělil se o své dojmy Milan Hovorka z Kostelce nad Orlicí, který do Rychnova přijel s celou rodinou.

Nejen oni mohli obdivovat výtvory čtyř řezbářů a nahlížet jim přímo pod ruce. Své náčiní totiž měli mistři dláta rozložené v podloubí na prvním zámeckém nádvoří. Po celý uplynulý týden si zde mohli vyměňovat zkušenosti a během soboty také odpovídat na dotazy návštěvníků.

„Jsem tu letos poprvé. Oproti jiným podobným akcím je rozdíl v tom, že tady je tvorba monotematická. Člověk si pak nemůže tolik vybírat," zhodnotil Petr Stančík z Dobrušky, který společně s Janem Hrnčířem z Hněvotína na Olomoucku obsadil druhé místo. První skončil Štefan Hrudka z Mladkova. Ten navrhoval téma letošního ročníku, jímž byla postavička do betléma.

Téma ale bylo specifikováno mnohem konkrétněji. „Úkolem bylo vyřezat základ společného betlému, nesoucího tyrolské znaky, s figurami z lipového dřeva. Ty měly být vysoké půl metru," uvedla Marie Otavová, ředitelka společnosti Kultura Rychnov nad Kněžnou, která akci pořádá.

Letos ale mohlo trošku zamrzet, že se akce zúčastnili jin čtyři řezbáři. Výše zmiňovanou trojici doplnil ještě Josef Janouch.

Všichni pánové si mezi sebou rozebrali jednotlivé postavičky a následně vytvořili po dvou figurkách. Vítěznou prací byl pastýř zvěstovatel a anděl. Společnost jim dělal král Baltazar a darovník s ovečkou,

Panna Maria a oslík a konečně  král Kašpar a klečící darovník.

Lákali na květiny

O atraktivnost se ale v sobotu nestarali pouze samotní řezbáři. O hudební doprovod se postarala rychnovská základní umělecká škola.

Více než tři stovky návštěvníků mohly obdivovat také květinová aranžmá v zámeckých komnatách. Své řezbářské a sochařské práce tu navíc prezentovali i tvůrci, kteří se samotného sympozia neúčastnili.

Pozornost dětí i rodičů upoutalo prvorepublikové loutkové divadlo, které zapůjčili manželé Pecháčkovi.K vidění byly také gotické tance, souboj šermířů nebo ukázka inkvizičního procesu. Své vystoupení tu měl i flétnový soubor Sarabanda. Návštěvníci tak odcházeli obohaceni o skutečně nevšední zážitky.