Hněv místních, kteří svůj strach a nenávist ventilují na sociálních sítích, přitom dopadá na hlavy starostky a zastupitelů tak trochu neprávem. Objekt je totiž v majetku státu, momentálně ministerstvo vnitra požádalo o převod areálu od ministerstva školství. „Nemůžeme s tím dělat nic jiného, než formulovat požadavky, aby byla zajištěna bezpečnost obyvatelstva," uvedl hejtman Martin Netolický s dovětkem, že krajská ani místní samospráva není rozhodnutím nadšená.
V podobném duchu se vyjádřila i starostka Králík Jana Ponocná, která pod tlakem veřejnosti ještě ve středu navečer vydala oficiální prohlášení. „I když to je pro velkou část občanů města nepřijatelné a nepochopitelné a bylo to již mnohokrát řečeno a napsáno, nezbývá mi než zopakovat, že samospráva města nemá žádné zákonné možnosti zamezit plánovanému využití objektu, ale má možnosti pro to, aby vyjednala co nejlepší podmínky pro zajištění klidného života a bezpečnosti občanů města i obyvatel pobytového zařízení," uvedla.
Včera odpoledne se Deníku podařilo získat vyjádření ministerstva vnitra. „Cílem je připravit pobytové středisko v Králíkách na přelomu ledna a února 2016 jako rezervní zařízení, které bude využito v případě potřeby," uvedla Hana Malá. Další nové informace přineseme v sobotním vydání Orlického deníku.

FAKTA:
• Ministerstvo vnitra minulý týden písemně požádalo o převedení areálu bývalého výchovného ústavu od ministerstva školství.
• S přípravou objektu k využití ministerstvo počítá od začátku příštího roku.
• O rozhodnutí informoval v úterý 24. listopadu první náměstek ministra vnitra Jiří Nováček na schůzce v Králíkách za účasti zástupců místní i krajské samosprávy.
• Ve středu 25. listopadu o rozhodnutí informoval hejtman Martin Netolický. Zpráva obyvatele Králík pobouřila a žádali vyjádření města, to starostka Jana Ponocná ještě navečer zveřejnila.
• Z bývalého pasťáku má vzniknout pobytové zařízení pro uprchlíky, kteří v České republice žádají o azyl.
• Dočasný domov má v Králíkách najít 100 až 120 uprchlíků.
• Podle vyjádření starostky by se azylanti v zařízení měli zdržet přibližně 6 až 9 měsíců.
• Ve středu 2. prosince od 17 hodin se uskuteční v klubu Na střelnici v Králíkách setkání veřejnosti s kompetentními úředníky. Zúčastní se ho 1. náměstek ministra vnitra, ředitel krajské policie, ředitel cizinecké policie, vedoucí pobytového střediska v Kostelci nad Orlicí a pozvání přijal i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.  

STANOVENÉ PODMÍNKY:
• Týkají se oblastí: bezpečnost, školství a zdravotnictví.
• Z preventivních důvodů bude v Králíkách posílena policie, a to o patnáct policistů, ve městě přibyde také sedm příslušníků cizinecké policie
• Oplocení.
• Ostraha u brány čtyřiadvacet hodin denně.
• Kamerový systém na objektu.
• Evidence příchodů a odchodů azylantů.
• Přítomnost sociálních pracovníků čtyřiadvacet hodin denně.
• Městský kamerový systém a centrální pult ochrany.
• Řešení jazykových bariér, vznik vyrovnávací třídy.
• Dostatečný počet praktických lékařů… 

Vyjádření starostky města Jany Ponocné

Po mnoha pokusech získat od odpovědných složek informace proběhlo včera (v úterý, pozn. red.) v odpoledních hodinách v Evropském domě setkání zastupitelů města Králíky, starostů a místostarostů obcí v ORP Králíky a hejtmana Pardubického kraje s pracovníky resortu ministerstva vnitra (policie, Správa uprchlických zařízení).
Přítomní byli informováni o záměru zřízení pobytového zařízení pro legální žadatele o azyl v areálu bývalého výchovného ústavu. Na opakovaný dotaz starostky města a hejtmana Pardubického kraje, zda je v této věci již rozhodnuto, potvrdil 1. náměstek ministra vnitra skutečnost, že ministerstvo vnitra o převedení budovy písemně požádalo v minulém týdnu a počítá s tím, že ji na začátku příštího roku začne připravovat k použití.
Pracovníci resortu ministerstva vnitra následně odpovídali zastupitelům města a zástupcům samospráv okolních obcí na dotazy týkající se praktických otázek provozu takového zařízení včetně využití stávajících zdravotnických a školských zařízení a zajištění bezpečnosti občanů. V diskusi byly dále nastíněny případné problémy ohledně pobytového zařízení, ve kterém by se jednotliví žadatelé o poskytnutí azylu v České republice měli zdržet přibližně 6 – 9 měsíců, a možnosti státu pomoci městu s řešením těchto problémů.
Všechny otázky, které na setkání byly položeny, i odpovědi na ně budou znovu diskutovány na setkání občanů 2. 12. v kulturním domě společně s dalšími dotazy občanů.
I když to je pro velkou část občanů města nepřijatelné a nepochopitelné a bylo to již mnohokrát řečeno a napsáno, nezbývá mi než zopakovat, že samospráva města nemá žádné zákonné možnosti zamezit plánovanému využití objektu, ale má možnosti pro to, aby vyjednala co nejlepší podmínky pro zajištění klidného života a bezpečnosti občanů města i obyvatel pobytového zařízení.
Mnohé bylo předjednáno na místě a další naše požadavky bude vedení města a hejtman Pardubického kraje formulovat v nejbližších dnech, abychom i my byli řádně připraveni na nově vzniklou situaci.

Jana Ponocná, starostka

Váš názor nás zajímá. Diskutujte a hlasujte

Zřízení pobytového zařízení pro azylanty je nyní v Králíkách téma číslo 1. Napište svůj názor na tuto problematiku do diskuze pod článkem. Prosíme však o slušnost! Váš názor může pomoci ostatním podívat se na téma z jiného úhlu pohledu.
Můžete také hlasovat v anketě a odpovídat na otázku, zda jste pro zřízení azylového zařízení, nebo ne.