VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Azylové zařízení: Odloženo!

Králíky – Od středy, kdy Deník informoval o rozhodnutí zřídit v Králíkách pobytové středisko pro žadatele o azyl, ve městě vzrostlo napětí a rozdělilo se na dvě skupiny.

27.11.2015
SDÍLEJ:

Ústav. Ilustrační foto.Foto: Michal Horák

Na stranu odpůrců se postavil i hejtman Martin Netolický, který kontaktoval ministra vnitra Milana Chovance, a ten ho vyslyšel. „Můžeme potvrdit, že otevření pobytového střediska v obci Králíky v Pardubickém kraji jsme odložili," potvrdila Deníku Marie Malá z odboru tisku. Zároveň však dodala: „V této souvislosti připomínáme, že pobytové středisko v Králíkách má případně sloužit jako rezervní zařízení, které bude využito v případě potřeby. V tuto chvíli zvažujeme všechny možné varianty. Po jejich vyhodnocení budeme informovat nejdříve představitele samosprávy a následně i veřejnost."
Debata tedy bude pokračovat. Ačkoli ministr vnitra ze schůzky v Králíkách ve středu 2. prosince své úředníky odvolal, setkání s veřejností se pravděpodobně uskuteční za účasti starostky Jany Ponocné a hejtmana Martina Netolického.
Hejtman pro Deník uvedl, že využil osobních kontaktů ve chvíli, kdy zjistil, že rozhodnutí ministerstva není ultimativní a dá se zvrátit. Nabídl dokonce variantu, že by areál bývalého výchovného ústavu mohl odkoupil kraj nebo soukromý investor. Včera k záměru také vydal své prohlášení. Vyjádřil v něm nesouhlas s umístěním azylového zařízení v Králíkách. Argumentuje především potenciálem regionu pro cestovní ruch. „Králicko je pro nás totéž co Šumava a Lipno pro jižní Čechy. Nikdo také neuvažuje o vzniku uprchlických center v těchto exponovaných turistických oblastech," řekl hejtman.
Ministerstvo vnitra by chtělo objekt bývalého výchovného ústavu využít jako rezervní pobytové středisko pro legální žadatele o azyl v České republice, především rodiny s dětmi. Podobná střediska jsou v Kostelci nad Orlicí a Havířově. Kapacita by měla být asi 100 lůžek. S přípravou chtělo začít na přelomu ledna a února.
Králičtí se obávají střetu s odlišnou kulturou a náboženstvím, poukazují nejen na bezpečnostní rizika, ale i ta zdravotní. „Každý žadatel o mezinárodní ochranu musí v azylovém řízení projít takzvaným přijímacím střediskem. Toto středisko je v Zastávce u Brna a na Letišti Václava Havla v Praze, kde probíhají identifikační úkony a zdravotní prohlídky. Doba pobytu je v řádech dnů až týdnů. Následně má žadatel možnost využít bydlení v pobytovém středisku. Toto je dobrovolné, standardně ho využívá asi padesát procent žadatelů. Zbylí žadatelé mohou využít bydlení v soukromí," snaží se zmírnit obavy Králických Hana Malá.

Autor: Šárka Mikulecká

27.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení