Včera dopoledne tak byly  na rychnovské radnici vyhlášeny výsledky výtvarné soutěže pořádané v rámci zmíněného projektu pro žáky prvních tříd z Rychnova, Solnice a Kvasin. Tématem děl byl vztah k životnímu prostředí.

„Nakreslila jsem slunce, louku a na ní ubytovnu. Vedle jsou kontejnery na odpad," popsala svůj obrázek sedmiletá Kristýna Plocková ze Solnice, která nakonec získala první místo.

Ředitelku tamní základní školy mohl její úspěch hřát dvojnásob. „Na soutěži oceňuji to, že obrázek měl vznikat doma. Podporuje to tvůrčí působení rodiny. U nás se zúčastnila pouze jedna žákyně, takže nás velice těší, že nakonec vyhrála," uvedla Hana Jakubcová s tím, že solnická škola má ekologii pevně zakotvenou ve svém vzdělávacím programu.

„Naším cílem je upevňovat dobré vztahy se školami v regionu a zvyšovat povědomí dětí o životním prostředí," shrnul za druhou stranu Pavel Richter, vedoucí kvasinského závodu, který podle svých slov věří, že z dětí zapojených do soutěže vyrostou příští zákazníci či přímo zaměstnanci.

Ale jsou skutečně všichni sousedé automobilky tak spokojení? „Situace kolem parkování je u nás otřesná. Auta stojí i v zákazech zastavení nebo na vyhrazených místech. Někteří pak z aut vyhazují svůj odpad," neskrývá rozhořčení čtyřicetiletá Milena z Kvasin.

Vedení obce potíže připouští. „Problém to skutečně je, ale s automobilkou ho řešíme. Na místo jezdí státní i nasmlouvaná městská policie," tlumí vášně starosta Ivan Ešpandr.

Podle okolních měst ale pozitiva jednoznačně převažují. „U nás si nemůžeme na nic stěžovat. Každý, kdo má otevřené oči, musí vidět rozdíl mezi Solnicí v roce 2005 a dnes. Automobilka významně podporuje celý region a dává práci spoustě lidí. Někdo hledá negativa všude, ale pokud chceme získat, musíme být ochotni něco dát," má jasno Ladislav Kubíček, starosta Solnice.

Přes dílčí úskalí kvitují spolupráci s automobilkou i v sousedním Rychnově. „Minimálně čtvrtina obyvatel Rychnova je s tímto závodem nějak spojena. Se zástupci automobilky se pravidelně  setkáváme a vyměňujeme si informace. Koncem května například navštívili továrnu výchovní poradci ze základních škol, abychom u mladé generace povzbudili zájem o technické obory. Je pravda, že okolo druhé hodiny odpoledne se město stává neprůjezdným, ale i toto hodláme do budoucna řešit," potvrdila Jana Drejslová, místostarostka Rychnova, s tím, že nový územní plán již počítá s obchvatem města.

Oceněné obrázky jsou nyní vystaveny ve vestibulu městského úřadu v Rychnově. Poté navštíví ještě Solnici a Kvasiny.