Je rozhodnuto, o nástupci prezidenta Václava Klause bude jasno po finálovém klání mezi Vladimírem Franzem a Milošem Zemanem. Tak rozdali karty čtenáři Deníku v internetové anketě Zvolte si svého prezidenta. Od počátku prosince v ní až do ukončení ankety v pátek 21. prosince hlasovalo 3654 čtenářů, finálovou dvojici ale určili naprosto jasně.

Za Franzem a Zemanem, kteří se o vítězství přetahovali v dramatické přestřelce do poslední chvíle, zeje obrovská propast.

Zatímco Franz nakonec získal rovných 1100 hlasů a Zeman, ačkoliv zpočátku naopak  těsně vedl, o pouhých 40 „kliků" méně, pro třetího v pořadí, kandidáta Jiří Dienstbiera, hlasovalo jen 493 čtenářů Deníku. Pak jsou již rozestupy podstatně menší.

„Podpory si velmi vážím. Věřím, že jsem podporu nezískal jen proto, jak vypadám, ale především proto, co prosazuji," reagoval vítěz prvního kola, Vladimír Franz.

Za Dienstbierem následuje Jan Fischer, kterého naopak společně se Zemanem v boji o Hrad favorizují průzkumy veřejného mínění (355 hlasů), Karel Schwarzenberg (224), Přemysl Sobotka (145), Zuzana Roithová (133), Táňa Fischerová (98) a peloton v cíli ankety uzavřela Jana Bobošíková (46 hlasů).

Pro Zemana i Franze, stejně jako pro naše čtenáře, je internetová anketa jakousi generálkou před skutečnými lednovými prezidentskými volbami. I ty totiž proběhnou dvoukolově, kdy se bude rozhodovat mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty z prvního kola.

Druhé kolo čtenářských prezidentských voleb, v němž rozhodnete mezi Franzem a Zemanem, startuje právě dnes, v sobotu 22. prosince. Vítěze finálového rozstřelu zveřejníme v pátek 4. ledna, týden před začátkem skutečných voleb. Během vašeho hlasování budeme v Deníku zveřejňovat průběžné výsledky.

Vladimír Franz

FRANZ, Vladimír

Narodil se 25. května 1959 v Praze
umělec, pedagog
má jednu dceru

„Děkuji čtenářům Deníku, kteří mne poslali do druhého kola volby nanečisto. Podpory si velmi vážím. Věřím, že jsem ji nezískal jen proto, jak vypadám, ale především proto, co prosazuji – tedy návrat státu jeho občanům."

Miloš Zeman

ZEMAN, Miloš

Narodil se 28. září 1944 v Kolíně
Politická strana: SPOZ
publicista
má dvě děti

„Blahopřeji čtenářům za výborný politický vkus. Jsem tlustý a špatně oblékaný člověk, kouřím a piju, ale Winston Churchill kouřil a pil mnohem víc než já a vyhrál druhou světovou válku. Takže vaše volba není zase až tak špatná."

Koho byste si zvolili za nástupce Václava Klause? Hlasujte na internetových stránkách vašeho Deníku!