Nakonec vybrali Štěpánku. Jméno, které v okrese nenosí každá druhá žena a holčička.
Na rozdíl od Terezky nebo Adélky – ty totiž v poslední době „frčí". „Mnoho rodičů se také shodne na Natálii či Elišce," prozrazuje Olga Zahálková z rychnovské matriky.

Do míče na hřišti zase nejčastěji kopají Tomášové, Ondřejové a Jakubové. „V poslední době k nim přibylo i jméno Adam," říká Olga Zahálková.
Podle ní se však obyvatelé Rychnovska ve vybírání drží spíše zkrátka a pro své dítě zvolí raději klasické jméno.

„Dnes chce každý pro svoje dítě něco extra. Jsem pro klasická česká jména jak pro kluky, tak pro holky," svěřuje se Adéla Dubcová z Rychnova nad Kněžnou. Občas se však okresu nevyhnou ani exotická jména. „Většinou je jeden z rodičů cizinec. Občas také rodiče svého potomka pojmenují podle postavy ze seriálů," popisuje matrikářka.

Často se to však nestává, prý maximálně dvakrát do roka. Průměrně jednou za dvanáct měsíců se objeví tak nezvyklé jméno, že se musí jeho původ nechat ověřit u odborníka.

„Dítě nikdo nemůže pojmenovat po zvířeti či  věci. Vždy musí být prokázáno, že to jméno existuje nebo je to nějaká jeho podoba – může být však z jakéhokoli koutu světa," vysvětluje Olga Zahálková.

Potvrzení, které doloží, že jméno existuje stojí pět set korun. Většinou ho však rodiče nepotřebují a vybírají podle tradice.

„Česká jména se mi líbí moc, a to i ta úplně klasická. Možná právě proto, že jedno takové nosím i já," myslí si Marie Horáková z Rychnovka.

Kdyby měla dceru, jmenovala by se po ní. Syn by byl buď Matyáš, nebo by nosil jméno svého otce.

Dědění jmen je časté. Ne všichni s ním však souhlasí. „Nemám ráda, když rodič dá jméno po sobě samém, přijde mi to bez fantazie," prozrazuje svůj názor Karolína Hiršová z Kostelce nad Orlicí.

Složitý a leckdy také zdlouhavý výběr někdy ovlivní i zdánlivě vzdálené aspekty.

„Poté, kdy na svět přišla dcera Karla Gotta Charlotte, mnoho rodičů zvolilo stejné jméno," vzpomíná matrikářka Olga Zahálková.

Boom, které občas české i zahraniční hvězdy odstartují, se tedy projevuje i na Rychnovsku. Že někdo z rodičů sáhne po jménu George, který nosí nedávno narozený královský synek, je podle matrikářky možné. Spíše se však očekává, že vzroste počet české obdoby jména – Jiří.

„Je však brzo tohle posuzovat. Uvidí se za pár měsíců," vysvětluje Olga Zahálková.

Jistá je však jedna věc – většina rodičů přemýšlí hlavně o tom, aby křestní jméno dítěte pasovalo k jeho příjmení. Přesto, nebo právě proto, v republice žije pan Narcis Samec i paní Blanka Panenská.