Vhodnost pro děti:Zvládnutelné již od 90 cm výšky. Zboku konstrukce je navíc umístěna menší lezecká stěna pro děti.

Bezpečnost:
Ač se výška, v níž se člověk pohybuje, může zdát nebezpečná, prakticky žádná rizika zde nejsou, protože lezec je jištěn. Dojít tak může maximálně k nějaké odřenině.

Náročnost:
Po fyzické stránce patří tato disciplína mezi všemi testovanými k těm náročnějším. Absolvování lezecké stěny předpokládá určitou kondici.

Časová náročnost:
Čas nutný pro zdolání stěny je hodně individuální. Záleží také na zvolené trase. Řádově ale trvá v minutách. Celá návštěva trvá 30 nebo 60 minut.

Náklady:
Půlhodina pro jednu osobu vyjde na 150 Kč, hodina na 330. Při více osobách cena klesá.

Kde vyzkoušet:
Areál chaty Start na Jedlové v Orlických horách.
www.lanovyparkdestne.cz

Pod sedmimetrovou stěnou mne tak očekávala jedna z instruktorek zdejšího lanového centra, které se v drtivé většině rekrutují z deštenského horolezeckého oddílu. Ani úplný začátečník se tak nemusí obávat žádného rizika.

Hned na začátek přijde asi nejdůležitější fáze výletu do výšek – pevné uvázání do horolezeckých „postrojů". Z domova každému postačí pouze pevná obuv. Jsou prý ale i tací, kterým se nejlépe leze naboso. Na místě člověk vyfasuje i ochrannou helmu.

Veškerý pohyb po stěně je naprosto bezpečný, protože lezec je neustále jištěn instruktorem, který zůstává na zemi. Žádný problém tak nenastává ani v případě, že člověku dojdou síly třeba v polovině. Za pomoci instruktora jednoduše a pohodlně slaní až na pevnou zem.

Lezecká stěna na Jedlové nabízí svým vyzyvatelům hned pět variant výstupu. Každou pochopitelně s odlišnou obtížností.

Jako začátečník tak raději volím tu nejjednodušší – červenou, která se navíc nachází na levém okraji, tedy hned vedle žebříku vedoucího na horní plošinu. Jeho blízkost by tak měla dodat odvahy i největším nedůvěřivcům.

Úchyt po úchytu se tak blížím ke svému cíli. Adrenalin v krvi roste u této atrakce přímo úměrně metrům, které člověka dělí od zemského povrchu. Po přehoupnutí přes okraj stěny ale tuto látku vystřídá příjemný pocit ze zvládnutého úkolu.

Pak už jen volba, zda se na zem dostat po žebříku, nebo se odměnit plynulou jízdou po laně dolů s měkkým dosednutím. Komu zbudou nějaké síly, může zkusit pokořit ještě některou ze čtyř dalších cest.