Co vás napadne jako první, když se řekne Miloň Čepelka? Na dotaz Rychnovského deníku panovala u všech deseti oslovených shoda. Divadlo Járy Cimrmana. V odpovědích na druhou otázku už taková souhra nepanovala. Jaká je původní profese Miloně Čepelky? Spisovatel, učitel, herec, básník.
Učitel je správně, ale ty další odpovědi vůbec nejsou nesmyslné, tím vším Miloň Čepelka, který 23. září oslavil své 75. narozeniny, opravdu je. A navíc textař, scénárista a moderátor. A také pohořský rodák a zároveň znalec Opočna.

Narodil jste se v Pohoří, přesto znáte Opočno takříkajíc jako své boty. Jak to přijde?
To je velmi jednoduché.

Z Pohoří jsme se odstěhovali ještě dříve, než jsem se tam stačil rozkoukat. Otec stavěl v Opočně domek, stěhovali jsme se, když mi bylo šest týdnů. Mé „rozkoukávání“ přišlo až potom, patřilo tedy Opočnu.

Dá se tedy říci, že jako Opočeňák jste se narodil v šesti týdnech. A když jsme u těch narozenin, kdy se narodil básník a spisovatel?

To sám nevím. Ale s poezií i prózou jsem začal koketovat už od žákovských let. Asi mě hodně ovlivnili učitelé, vzpomínám na Marii Nucovou - Cihlářovou, díky níž jsem už jako malý školáček získal lásku ke slohu. Později na mě ve stejné míře působil další opočenský učitel Josef Šeda.

Dokážete si vzpomenout na některou básničku, kterou jste napsal v žákovských letech?
To raději ne! Ale vzpomínám si, že už ve 3. a 4. třídě jsme se spolužačkou Olgou Hostovskou vydávali školní časopis, který se jmenoval Přítel mládeže. Psal jsem ho přes kopírák na tatínkově stroji, bylo asi pět exemplářů, které kolovaly.

Takže začátky básníka, prozaika a redaktora můžeme hledat už ve 3. třídě. Co učitel?
V podstatě ve stejné době. Velmi na mě zapůsobil ředitel opočenské školy Alois Hanuš spolu s dalšími učiteli, už jako malý jsem toužil být jako oni. Na gymnáziu se k této touze přidala ještě druhá, lákalo mě herectví a dramaturgie. Na studium však přijímali velmi málo uchazečů, takže jsem to předem vzdal a po maturitě na dobrušském gymnáziu (tehdy jedenáctiletce) jsem odešel studovat Vysokou školu pedagogickou v Praze.

Učitel ve vás tedy zrál dlouho, kdo se narodil po něm?
Po studiu to šlo rychle, učil jsem necelé tři roky na Základní škole v Novém Kníně u Dobříše, v roce 1961 jsem dostal nabídku z Československého rozhlasu Praha. Práce redaktora mě velmi lákala, nakonec jsem u toho zůstal až do roku 1969. Ale mezitím už jsem se stal textařem, hercem, otiskoval jsem první verše. Takže se vše prolínalo, kdo se kdy narodil, to sám nevím.

Přesto si neodpustím ještě jednu otázku, která se týká narozenin. Kdy a jak se zrodil Jára Cimrman?
Tak v tom mám jasno. Zrodil se v říjnu 1966 v hlavě redakčního kolegy Jiřího Šebánka. Jiří přišel s hotovým Cimrmanem, měl už sepsaný jeho životopis. Naše první reakce byla jednoznačná, prostě se zbláznil. Ale záhy jsme si uvědomili, že to je naopak geniální myšlenka. Cimrman nám dopřál to, po čem jsme toužili – jen tak si hrát. První hru režírovala Helena Philippová, ale jinak byl soubor mužský – Jára Cimrman tvrdil, že žena na jeviště nepatří.

Když jsme u těch žen, jsou vám často svěřovány ženské role. Nevadí vám to?
Nevadí. Mě to baví.

To mi napovídá ještě jednu otázku. Odkdy vás baví dechovka?
Jejej, tak tu mám rád odmalička. Melodie našich českých písniček mě braly za srdce už jako malého kluka a jde to se mnou celý život. Valanka mi
v pátek udělala ohromnou radost, když zahrála jednu z mých nejmilejších – Čtyři páry bílejch koní. Tu jsem si s radostí zazpíval, doufám, že to nebylo falešně.

Nebylo. To mohou potvrdit všichni, kdo se pátečního koncertu zúčastnili. Miloň Čepelka si může připsat na své konto další profesi – zpěvák. A to zpěvák s velmi milým hlasem. Možná je to tím, že mu rodiče před 75 lety dali jméno Miloň…

KDO JE MILOŇ ČEPELKA
* 23. září 1936 v Pohoří

- Je český básník, prozaik, textař, herec, scenárista a moderátor. Lidé si ho vybaví především ve spojitosti s Divadlem Járy Cimrmana, jehož byl v roce
- 967 zakládajícím členem a působí zde dodnes.
- Po studiích na gymnáziu v Dobrušce a na Vysoké škole pedagogické v Praze (obor český jazyk a literatura) učil tři roky na ZŠ v Novém Kníně. V roce
- 961 nastoupil do Československého rozhlasu jako redaktor.
- Je také autorem několika televizních a rozhlasových her, pohádek, písňových textů, básnických sbírek či jedné knihy povídek.
- Několik let připravoval na ČRo 2 pořad Dechovková hitparáda.

Dana Marková