Napínavé a vzrušující pátrání
Jarmila Haldová podle znalostí, které roky získává, vytvořila necelou stovku originálních dřevěných reliéfních obrazů českých panovníků a jejich manželek. Tento neopakovatelný soubor mohou zájemci vidět ještě tento týden v rychnovském informačním centru. „Je napínavé a vzrušující dopátrat se například, odkdy se mohla nosit ta která čapka, kopí nebo jiný detail, který bude postavu charakterizovat. Chtěla jsem své postavy poznat jako živé lidi, pochopit pohnutky jejich činů a neposuzovat důsledky,“ vysvětluje výtvarnice jeden z impulsů práce a dodává, že získala sympatie a pochopení i pro osoby, ke kterým česká historická paměť chová předsudky. Osobní vlastnosti panovníků se podle její zkušenosti nekryjí s našimi představami.
Podobně se vyvíjel její „vztah“ s Ferdinandem II., zatím poslední postavou, se kterou „sdílela dny i večery“. Vypráví, že povědomí, které o něm máme ze školy, je jiné než skutečnost: „Byl to laskavý, zbožný člověk, vzorný manžel a otec, neměl žádnou radost z perzekucí.“
Studijní materiál pro současné politiky
Situace v Čechách v době vlády Ferdinanda II.? Přiznává že čeští stavové ji nenadchli. „Tohle období by bylo velice vhodné jako studijní materiál pro naše současné politiky,“ doporučuje Haldová.
Postavě Ferdinanda II. vložila do rukou Rudolfův majestát, převratnou listinu, která předběhla dobu a jejíž platnost nemohla dlouho vydržet. „V druhé ruce drží nůžky, protože s listinou udělal šmyk, šmyk, přestřihl ji a její platnost zrušil,“ zasvěceně námět popisuje Haldová. Vedle císaře a krále najdou návštěvníci na výstavě i jeho druhou manželku Eleonoru Toskánskou, zobrazenou jako krásnou a elegantní ženu. Poznat ji mohou mj. podle bílého psíčka u nohou – motiv autorka vybrala kvůli královnině zálibě v lovu.
V současnosti Jarmila Haldová studuje další historickou literaturu o následnících, konkrétně se zabývá Ferdinandem III. Řezbářskou práci však věnuje, vzhledem k blížícím se Vánocům, postavám do betlémů. Do velkých jeslí, které vždy otevírají rychnovskou výstavu betlémů východních Čech, k postavám hudebníků či pasáčků letos postaví nového anděla.
Na vlastní betlém ve ztvárnění právě od sedloňovské autorky se mohou těšit v lanškrounském muzeu. Pro toto město, vedle Rychnova nad Kněžnou a Nového Města nad Metují, Haldová také vytvoří typické figurky. Do letošních Vánoc chce vyřezat asi kolem deseti postav ve velikosti do 15 cm, začíná tradiční scénou s jesličkami a ovečkami, v betlému v budoucnu také nebudou chybět postavy řemeslníků a kolorit typický pro oblast tzv. Hřebečska, kde město leží.