Lucie Bílá vystoupí za doprovodu klavíristy a skladatele Petra Maláska v neděli 7. června od 20 hodin v atraktivním prostředí I. nádvoří barokního zámku v Rychnově nad Kněžnou.

Recitál české nejpopulárnější zpěvačky se uskuteční v den poutní slavnosti zámeckého kostela Nejsvětější Trojice, jehož barokní průčelí je dílem nejznámějšího českého stavitele a architekta Jana Blažeje Santiniho. V současnosti toto průčelí chátrá a o jeho záchranu usiluje občanské sdružení Santiniho Trinitas, které pořádá cyklus benefičních koncertů. Vystoupení Lucie Bílé je součástí této série koncertů, které se konají od jara do podzimu 2009 a nabízejí posluchačům kromě vážné hudby také pop nebo šanson.

Na podporu obnovy vzácné kulturní památky – kostela Nejsvětější Trojice, vystoupí v dalších představeních například Kateřina Englichová či Pavel Šporcl.
„Většina z nás dělá něco pro sebe a pro své blízké: abychom se měli dobře a nemuseli řešit základní finanční problémy. Mnozí z nás dělají poctivě svou práci nejen proto, že je zdrojem výdělku, ale i proto, že je to služba a náš přínos pro společnost, v níž žijeme. A pak jsou oblasti života, k nimž nás neváže žádný osobní vztah, ale které přesto čekají na oči, ruce a srdce, které si všimnou, že potřebují naši pomoc a naše peníze,“ říká předseda občanského sdružení Miloš Szabo. Dokáže i on se chce mít dobře a snaží se dobře vykonávat svou práci právě tam, kde je. „A přesto se občas ptám, zda umím udělat i něco navíc. Jako občan této země udělat něco jen proto, že je to dobré. Něco, co se dá změřit a docenit asi pouze z pohledu věčnosti,“ zamýšlí se Szabo.

Kostel Nejsvětější Trojice uchvátí nejednoho návštěvníka nádherným průčelím, které je dílem proslulého stavitele Jana Blažeje Santiniho - Aichela, současně však zarazí současným stavem vzácné kulturní památky. Zničené fasády a okna jsou nejen dědictvím předchozího režimu, ale i důsledkem přetrvávajícího nevyjasněného vztahu naší společnosti k šlechtickému a církevnímu majetku. Celý exteriér této významné architektonické památky v majetku rodu Kolowratů Krakowských chátrá natolik, že mu bez rychlého zásahu hrozí úplná devastace.

Občanské sdružení Santiniho Trinitas chce nejen upozornit veřejnost na potřebu záchrany tohoto kulturního a architektonického dědictví, ale také pomoci s organizací rekonstrukce. Získává za tímto účelem peněžní prostředky z vlastní činnosti i z dotačních a grantových programů. Věnuje se organizování kulturních, osvětových a společenských pořadů spjatých s objektem Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou a tamním Santiniho kostelem. (zr)

PŘEHLED KONCERTŮ PRO SANTINIHO TRINITAS 2009

RECITÁL LUCIE BÍLÉ
Lucie Bílá, Petr Malásek
I. nádvoří kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou
neděle 07. 06. 2009 – 20.00
VIVALDI
Pavel Šporcl
Zámecký kostel Nejsvětější Trojice Rychnov nad Kněžnou
Pátek 11. 09. 2009 – 19.00

VŠE NEJLEPŠÍ K SVÁTKU
Marie Rottrová a NEŘEŽ
I. nádvoří kolowratského zámku Rychnov nad Kněžnou
úterý 15. 09. 2009 – 20.00

KRÁLOVSKÁ HARFA
Kateřina Englichová, Vilém Veverka
Zámecký kostel Nejsvětější Trojice Rychnov nad Kněžnou
sobota 19. 09. 2009 – 19.00