Soubor tvoří devět vynikajících mladých hudebníků, čtyři z nich pocházejí z regionu – z Rychnova je houslista Vít Chudý a violoncellista Jan Zemen, kontrabasista Jan Prokop je z Opočna, čtyřku doplňuje Pavel Svoboda z Valu u Dobrušky, hráč na varhany a cembalo.

Soubor existuje již několik let, přesto se mluví o prvním velkém turné, proč? „Máme za sebou řadu vystoupení u nás i v zahraničí, ale budeme-li mluvit o klasickém turné, vždy jsme doprovázeli některého z našich světově uznávaných sólistů,“ přiblížil před včerejším odletem Pavel Svoboda práci souboru, který je již neodmyslitelně spojen se jménem Václava Hudečka. „Spolupráce se všemi sólisty je skvělá, přesto jsme rádi, že se nám nyní podařilo prorazit jako samostatnému hudebnímu tělesu. Jak se říká, vše je někdy poprvé, takže nyní se poprvé chystáme na naše samostatné turné. Na organizaci to je velmi náročné, protože hrajeme každý den na jiném místě, ale těšíme se. Bude to pro nás cenná zkušenost a taková příjemná dřina.“

Že to bude dřina, to je jasné z plánovaných koncertů. Hned ve středu absolvovali první koncert v Tarragoně, která je jedním z nejkrásnějších historických míst Španělska, dnes je čeká hodně vzdálená Malaga, tak to pokračuje až do 22. 12. Jsou koncerty zaměřeny na předvánoční čas? „Dramaturgie koncertů je klasicky složena z baroka a okrajově klasicismu (Bach, Vivaldi, Torelli, Corelli, Mozart) - všechno krásné, ale ne vyloženě vánoční. Tak zněla domluva s organizátory,“ vysvětlil Pavel Svoboda, který je prý rád, že se konec turné podařilo naplánovat tak, aby si všichni členové souboru užili české Vánoce doma. (da)