Toto 25 tisícové město leží 80 kilometrů severovýchodně od Mnichova. V průběhu 2. světové války zde byla pouze továrna na výrobu munice, ve které byli zaměstnáni nuceně nasazení pracovníci z celé okupované Evropy. Po roce 1945 posloužil tento pracovní tábor pro příjem tisíců odsunutých Němců ze střední Evropy. Největší část z nich byli právě čeští Němci. Sběrný tábor tak dal následně vznik nového města ležícího uprostřed borových lesů.
„Noví obyvatelé si sebou přivezli nejen kulturu staré vlasti, ale také mnoho vzpomínek a cenných archivním materiálů, které byly v případě Orlických hor pečlivě soustředěny do archivního fondu. Němci z Orlických hor také patřily mezi nejaktivnější budovatele nového lesního města. Jedna z hlavních rušných ulic města tak nese název Adlergebirge Strasse, tedy Orlickohorská,“ komentoval cestu rokytnicklý starosta.
Jak doplnil, cílem návštěvy, kterou pomohla technicky zajistit farma Orlicko a.s. z Nebeské Rybné, bylo získat elektronické kopie alespoň některých fotografií a archivních materiálů z oblasti Rokytnice a Nebeské Rybné. Jednalo se tak o návštěvu ryze pracovní.
Rokytnický starosta se také sešel na žádost místní radnice se starostou Waldkraiburgu panem Siegfriedem Klikou, jehož rodina přišla do tohoto města z okolí Liberce. Setkání obou starostů proběhlo ve velmi srdečné atmosféře. „Pan starosta Klika se velmi zajímal o současný život v našm městě a byl potěšen pozváním k návštěvě Rokytnice,“ doplnil Petr Hudousek.
V průběhu třídenního pobytu se podařilo převést do elektronické podoby téměř dvě stovky fotografií a desítky zajímavých listin, které obohatí depozitáře rokytnického muzea.