Byl neskonale pracovitý, maloval jako cholerik. Opočno miloval, on ho vlastně objevil. Tato slova zazněla v sobotu večer z úst hudebního skladatele Luboše Sluky. Jeho vzpomínky na Aloise Fišárka ho přiblížily jako malíře i člověka a patřily určitě k nejpůsobivějším okamžikům vernisáže výstavy, kterou v Opočně připravilo o.s. Abakus za finanční podpory města.

Jak se akademický malíř, narozený v roce 1906 v Prostějově, do Opočna dostal? „Dá se říci, že to měl na svědomí Julius Fučík, který Fišárka seznámil s Marií Vaníčkovou, dcerou tehdejšího opočenského starosty,“ přibližuje historii předseda Abakusu Jiří Králíček. „Po svatbě zde žili v letech 1939 až 1945, výstava představuje Fišárkovo dílo z tohoto období. Opočno ho okouzlilo, jsem velmi rád, že se nám podařilo navázat spolupráci s galeriemi, muzei i soukromníky, díky jim jsme získali reprodukce obrazů s opočenskými motivy. Naším cílem je seznámit obyvatele Opočna a okolí s osobností malíře, jeho vztahem k Opočnu a následně i s vývojem jeho tvorby.“

Výstava s názvem Alois Fišárek – malíř Opočna, která se koná v rámci VI. ročníku Kulturního festivalu Františka Kupky, potrvá až do 12. září, otevřená je denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, vstupné je zdarma. A kde ji najdete? Místo, které pro ni zvolili pořadatelé, by malíře určitě potěšilo, Galerie pod nebem našla své místo na starém hřbitově u Mariánského kostelíka. „Chtěli jsme uspořádat výstavu přístupnou všem. Tak, aby se návštěvníci cítili svobodní a nemuseli překračovat pomyslný práh do galerie se vstupným. Tedy zdarma a v plenéru. Třeba se zmrzlinou v ruce a psem na vodítku. Prostě se jen tak procházet a tiše vnímat krásu prostředí a obrazů,“ zve za pořadatele Jiří Králíček.

(dm)