Kolowratský zámek v Rychnově odstartoval v sobotu sezonu netradičně. Jeho interiéry jsou vyzdobené jarními květinami, a nejen těmi. „Udělali jsme to proto, aby zahájení návštěvního období bylo jiné, navíc si myslím, že kytky do interiérů patří. Ohlasy od návštěvníků jsou zatím více než pozitivní,“ prozradila kastelánka zámku Zdeňka Dokoupilová.

Některé interiéry v jeho útrobách jsou nově přeinstalované, pracovalo se na tom celou zimu. „Jelikož značná část obrazů putovala na dlouhodobou zápůjčku do Prahy, zůstala po nich prázdná místa, a nebylo by vhodné to tak prezentovat. Proto jsme prostory doplnili a přestavěli tak, aby každá místnost měla svůj příběh, pro návštěvníka je potom vše učesané a srozumitelnější,“ vysvětlila kastelánka.

Vytáhli uniformy

Květinovou výzdobu by na zámku rádi využívali i při jiných mimořádných událostech, ovšem jako další novinka byly z depozitářů vytaženy úřednické oděvy a vojenské uniformy. Jedním z důvodů je hostům představit, jak úžasné je jejich řemeslné zpracování. „A aby si každý zároveň uvědomil, jak tehdy byli lidé drobní. V dnešní době už uniformy pasují tak na deseti nebo dvanáctiletého chlapce, ale dříve ty věci nosili dospělí,“ doplnila Dokoupilová.
Až pracovníci schovají uniformy, hodlají vytáhnout drobnosti týkající se dámské kosmetiky, například flakónky nebo dózičky.

V areálu zároveň v květnu hodlají otevřít kavárnu či cukrárnu, aby kromě prohlídek mohla být nabízena i možnost občerstvení. Nouze přitom později nemá být ani o speciality pocházející z Kolowratského hospodářství – třeba ryby a zvěřinové speciality trvanlivého rázu.

Na zámku během sezony nabídnou rovněž několik kulturních akcí. A nezůstane jen u tradičních koncertů základní umělecké školy. „Novinkou bude Rybova vánoční mše, dále dojde na podzimní koncert v kostele Nejsvětější trojice, na červen se chystá koncert pořádaný agenturou EMA. Také bychom chtěli uspořádat dva jarmarky: řemeslný, ten měl premiéru loni v srpnu, a samozřejmě adventní trhy v prosinci. Oba by jako vždycky byly spojené s charitou a dary pro postižené a potřebné občany,“ přiblížila pestrou paletu akcí Zdeňka Dokoupilová.

Nová spolupráce

Ceny vstupného do rychnovského zámku se nezvyšovaly, naopak se objevila jedna zkušební věc, a sice ve spolupráci s muzeem hraček. „Kdo navštíví muzeum a potom se vstupenkou prokáže v zámeckém obchodě, nebo naopak kdo navštíví zámek a prokáže se v muzeu hraček, dostane slevu, u nás je to deset procent. Ale nemůže se stát, že do muzea půjde maminka s tatínkem a na zámku potom bude uplatňovat slevu celá rodina. Je to zkouška, jestli o to bude zájem, do budoucna by se mohlo pokračovat třeba vydáváním společné vstupenky, aby se sleva vztahovala na oba objekty,“ přiblížila kastelánka.

O návštěvnosti během zahajovacího prodlouženého víkendu si ve správě zámku konkrétní představy nedělali. „Spíš bych si přála, aby návštěvníci měli důvod přijít na rychnovský zámek víckrát než jednou nebo dvakrát za život, naopak třeba třikrát za rok,“ doplnila Dokoupilová.

Ještě do tohoto pátku může veřejnost využít možnosti vidět jarní květinová aranžmá v zámeckých interiérech ve zvláštním režimu prohlídek, a to i za upravené ceny. Přístup je od 10.30 do 16.30 hodin, vychází se vždy pět minut před celou hodinou a v půl. Od soboty dál bude zámek otevřený v květinovém režimu prohlídek.