Nikdy nemůžeme zapomenout na kraj, v kterém jsme se narodili a prožili první léta svého života. Nejen vzpomínkám a rozvíjení těch prvních přátelství slouží akce obcí, v nichž se konají oslavy výročí založení anebo přímo setkání rodáků. Zatímco ve Slatině nad Zdobnicí se tento víkend ponese právě v duchu výročí 750 let od založení, Záměl u Potštejna se těší na druhý ročník setkání rodáků této obce. „I ta dvojka je vlastně jubilejní,“ řekla úsměvně starostka Záměle Marie Trejtnarová.

Stovky rodáků

Jakou očekávají v obci účast hostů? „Bude to zřejmě podobné jako při výročních slavnostech, kdy jsme rozesílali 400 písemných pozvánek. Spousta starších pozvaných se však nemohlo dostavit kvůli zdravotnímu stavu a několik se jich korespondenčně omluvilo,“ popsala očekávanou návštěvnost starostka.

Můj domov

Na sobotu a neděli je připraven pestrý program, také pro veškeré příznivce a přátele malebné vesnice pod hradem Potštejn. Kromě řady zajímavých výstav budou otevřeny prostory mateřské i základní školy, obecního úřadu, klubovny hasičů, obecní knihovny, zelené školní učebny a mateřského centra. Ti dříve narození se mohou podívat do budov, které sami důvěrně znají z dětství. Plánuje se rovněž prohlídka hostince U Karla IV., který je kulturní historickou památkou a sídlí zde občanské sdružení Má vlast, můj domov.

Výstava architektury ze špejlí a tácků

Sraz rodáků doprovází řada výstav – můžete si prohlédnout řemeslné výrobky zdejších krajkářek, svou výstavní část budou mít také včelaři, místní zahrádkáři a myslivci. Zvláštní raritou bude výstava ručně malovaných pivních tácků Miroslava Němečka. Rovněž jeho syn Miroslav Němeček vystaví v místní tělocvičně makety architektonických staveb vyrobené ze špejlí. Na hřišti bude děti jistě zajímat výstava chovatelů, čímž ukázky divů přírody nekončí – pěstitel Jiří Skučka zpřístupní svou pýchu – vlastnoručně opečované skalničky. Na svou zahradu vpustí zájemce Bořivoj Ptáček na svůj pozemek, aby se podívali na jeho exotické ptactvo.

Na koních nebo na ledoborci

Dobrodružně založené děti si nenechají ujít kondiční jízdu slavným zámělským ledoborcem, svou trasu pojede i bryčka tažená huculy chovatelky Petry Prouzové. „Když nás nezradí počasí, jsou ještě v plánu lety dálkově řízených maket letadel,“ upozornila starostka.

Samozřejmostí, která k oslavám vždy patří, je spousta příjemné hudby a dětský program v sobotu od dvou do čtyř odpoledne.

Pieta na závěr

Neděle se odehraje v pietnějším duchu – koncert skupiny Gemma v kostele svatého Marka bude následován vzpomínkou na všechny zemřelé položením věnce k hlavnímu kříži. V jedenáct hodin pak slavnostní mše svatá.