„Lucie Bílá si na sociální cítění nehraje, má ho v krvi,“ tvrdí Iveta Walterová.

 

Pro klienty ústavů sociální péče z celé republiky uspořádalo sdružení Gaudium Olympiádu dětí s handicapem v netradičních jezdeckých disciplínách. Konala se v červnu v Nové Americe u Jaroměře. V příštím roce by se měla konat na farmě Bolka Polívky v Olšanech a o rok později na potštejnské Vochtánce. Na organizaci se podíleli kromě lanškrounského faráře Zbigniewa Czendlika odbornice na hipoterapii Lii Frantalové i účinkující z westernových dnů na potštejnské Vochtánce v čele s Ivetou Walterovou: „Naše spolupráce vznikla díky Bolku Polívkovi, se kterým pořádáme jak u nás, tak na Olšanech, westernové dny. Když farář Czendlik převzal organizaci olympiády, požádal ho o pomoc a on doporučil nás. Jsme moc rádi, že se celá akce skvěle vydařila. A radost máme i z toho, že zdaleka nejde o akce poslední.

I když na Vochtánku přijde řada až v roce 2009, už letos se bude pro handicapované děti z regionu konat během léta podobná akce.

Patronát nad akcemi převzaly Kateřina Neumannová a Lucie Bílá, která se osobně zúčastnila: „Je to úžasná ženská, která to s dětmi umí a je vidět, že si na sociální cítění nehraje. Prostě ho má v krvi,“ řekla Iveta Walterová.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

Součástí Olympiády dětí shandicapem vnetradičních jezdeckých disciplínách, která se konala včervnu vNové Americe u Jaroměře bylo vystoupení těch, kteří tvoří programy na potštejnské Vochtánce. Podle vedoucí Ivety Walterové měla „Vochtánka“ na starosti nejen samotný hodinu a půl trvající program, ale především péči o sto padesát dětí, organizaci soutěží a konečné vyhodnocení vítězů. Děti pod vedením zkušených borců rýžovaly zlato, soutěžily vpráskání bičem, vrozčesávání hřívy nebo střílení lukem na bizona.

Všech soutěží se snasazením účastnila i patronka akce Lucie Bílá a radou a slovem pomáhal Královéhradecký biskup Dominik Duka.