Jen do čtvrtka zhlédlo filmy Rychnovské osmičky už 1366 lidí.

„Potěšující je silná účast mladých autorů, kteří tvoří třetinu všech zúčastněných. Jedná se o filmaře ve věku 13 až 15 let,“ popsal Jan Tydlitát za tým pořadatelů trend současnosti, která nabízí technologické možnosti takřka každému.

První ceny již uděleny

Množství diváků se již s amatérskou tvorbou seznámilo. Dopolední a večerní představení navštívilo 1366 lidí. Dokonce již byly uděleny ceny ankety diváků, kteří rozhodli takto: Při projekci pro veřejnost ve čtvrtek zvítězil Rychnovák Milan Michálek se snímkem o životě muzikanta Jiřího Šlitra Saxofoňák. Cenu mladého diváka získali Lukáš Zahrádka a Pavel Novák (studenti z Prahy) díky filmu Šachová partie a Cenu nejmladšího diváka vyhrál také Rychnovák Šimon Štefanides a jeho film Sny nejsou nikdy normální.

K pobytu v Rychnově nad Kněžnou se po čas trvání přehlídky amatérských filmů se přihlásilo 39 soutěžících. Nejvíce zastoupeni jsou samozřejmě umělci z České republiky, ale také ze Slovenska, Polska, Slovinska a Itálie. Zajímavý je výběr témat soutěžních snímků: „Humorných snímků je dost, nicméně převážují závažnější témata s aktuálním přesahem,“ charakterizoval letošní záběr Rychnovské osmičky Jan Tydlitát. Řada přihlášených dokumentárních filmů se zabývá lidskou prací a řemeslnou tvorbou. Veřejnost může za vstupné dvacet korun sledovat také množství reportáží, například až z daleké Keni. Kategorie minulého roku zůstaly zachovány.

Rychnovské kino je veřejnosti otevřeno celý víkend

V pátek se promítalo od čtyř do tři čtvrtě na sedm, přičemž projekce byla zahájena sestřihem tvořeným snímky loňské Rychnovské osmičky. Rovněž se představila porota soutěže, kterou tvoří scénárista a režisér Miloslav Kučera, výtvarnice Ludmila Lojdová a režisér Eugen Sokolovský. Dnes se hraje od devíti ráno do devíti večer. Neděle bude důležitá pro další umělecký vývoj soutěžících – po pohovorech s porotou nastane vyhlášení výsledků 51. ročníků Rychnovské osmičky.

Ceny určené vítězům rychnovské osmičky budou jednak finančního a jednak symbolického rázu. Udílí je město Rychnov nad Kněžnou, Středisko amatérské kultury IMPULS Hradec Králové, Nadační fond F. M. Pelcla a sponzoři. Porota si vyhrazuje právo udělit další ceny a odměny. Kategorie jsou následující: reportáže, dokumenty a vědeckopopulární tvorba, hraná tvorba a jako poslední – kategorie ostatních filmů – tedy tvorba animovaná, experimentální, alternativní či klipová. Krajkové ceny navrhla Mirka Talavašková a realizovala Lenka Kroulíková.