Častolovice – Robin Kaloč (1982) – mimo jiné grafik, malíř a tanečník je z řady těch výtvarníků, o nichž se velmi brzy přestává hovořit jako o mladých a nadějných, poněvadž své naděje a talent velmi záhy zúročí ve svém díle. Absolvent Výtvarné školy Václava Hollara a Akademie výtvarných umění pocházející z Rychnova nad Kněžnou žije v Praze a má za sebou množství samostatných výstav a stáží v zahraničí. Průřez jeho díla je čerstvě instalován v prostorách zámecké výstavní síně v Častolovicích. Výstava potrvá do konce září.

Jaké je téma právě otevřené výstavy v Častolovicích?
Výstava se jmenuje Příběh krajiny. Je to výběr z mé grafické a malířské tvorby z dřívější doby i té nejnovější. Jednak jsem vystavil cyklus krajin pojatých různým způsobem a různými technikami, které vznikly za mého pobytu v Provence v roce 2007. Jde o techniku suché jehly a také akvarely, přičemž každý otisk grafické matrice je originální, protože jsem při každém tisku experimentoval.

Výstava propojuje několik cyklů, ten další je nazván Chrámy lesa. U toho jsem spojil motivy architektury a prostoru lesa. Jsou to černobílé grafiky – někdo říká, že působí depresivně. Přes ornament větví vždy ale prosvítá světlo. Nerad sděluji výklad svých prací, protože jakékoliv popisování může být zavádějící a každý si může vyložit výtvarné umění svobodně po svém vzhledem k vlastní individualitě.

Jaké práce mohou návštěvníci častolovické výstavní síně vidět z těch nejnovějších?
Ty současné vycházejí také z motivu Chrámů lesa, jsou ale rozvinuté o rozměr barevnosti. Je to cyklus monotypů.

Co Vás jako výtvarníka na motivu lesa a krajiny přitahuje?
Maluji také portréty na zakázku a spoustu dalších motivů, nicméně krajina jako způsob vyjádření je mi nejbližší. Vyrůstal jsem na Rychnovsku na chalupě a jako kluk jsem byl hodně v lese. V prostředí přírody a lesa zvlášť, tam, kde je člověk sám, vnímá člověk mnohem silněji než ve společnosti. Les k člověku promlouvá a projevuje se jako samostatně žijící svůj život.

Mimo výtvarnou oblast se zabýváte také tanečním uměním. Jakého druhu?
Věnuji se výrazovému tanci asi už šest let. Pod vedením skvělého choreografa Josefa Kocourka pracujeme na divadelních představeních atmosférického rázu. Naposledy jsme vystupovali v prostoru Alta na Výstavišti v Praze s kusem nazvaným Vůně kávy.

Jaký vztah máte k rodnému Rychnovu nad Kněžnou?
Vracím se sem rád, je to tu uvolňující, panuje tu klid. Mám na tenhle kraj mnoho vzpomínek.