To si již v pátek vyzkouší Pavel Svoboda, rodák z Valu u Dobrušky, komunikovat bude způsobem sobě nejbližším, hudbou.

Jeden z našich nejúspěšnějších a zároveň nejmladších varhaníků má na svém kontě řadu ocenění z mezinárodních soutěží, v současné době studuje prestižní vysokou školu v Berlíně. Ve věku 23 let se dá určitě mluvit o skvělých výsledcích, jsou důvodem, že právě on vystoupí na summitu prezidentů zemí Visegrádské skupiny, který se uskuteční zítra a v sobotu v Karlových Varech?

Určitě. Ale Pavel Svoboda mluví také o náhodě. „O účinkování na této akci jsem se dověděl v půlce září. Volal mi pán, který mě před třemi lety slyšel hrát sólový koncert s Karlovarským symfonickým orchestrem a byl nadšen - gratuloval mi v zákulisí a já tenkrát neměl tušení, co všechno z toho bude.“

A že to hudebníci nemají jednoduché, o tom svědčí fakt, že program se tvořil takřka do poslední chvíle. „Původní představa byla, abych v prvním vstupu zahrál nějakou slavnostní a velkolepou skladbu J. S. Bacha a v druhé části libovolný program dle vlastního uvážení. Asi po dvou týdnech proběhlo jednání s Kanceláří prezidenta republiky, výsledkem bylo přání, aby pro zahraniční delegace zazněla výhradně česká hudba. Nabídl jsem tedy první část s českou barokní tvorbou (zejména majestátní Bohuslav Matěj Černohorský) a druhou z díla Antonína Dvořáka. A protože Dvořák toho pro sólové varhany mnoho nenapsal, spojil jsem se s vynikající houslistkou, profesorkou pardubické konzervatoře Ivou Kramperovou, která souhlasila, že tam se mnou zahraje těžkou, ale překrásnou Romanci f moll,“ přibližuje průběh příprav Pavel Svoboda. Na konci října byl program schválen, zvolení skladatelé jsou zárukou, že všem čtyřem prezidentům (Polsko, Slovensko, Maďarsko a Česká republika) bude ve společnosti Pavla Svobody a Ivy Kramperové příjemně.

Dana Marková