Když se nedávno zavřela opona za širokoúhlým plátnem, měli stejné pocity asi všichni, výjimkou nebyl ani starosta Petr Tojnar. „Nevzpomínám jen na konec 60. let, kdy dobrušské kino začalo jako jedno z prvních promítat sedmdesátimilimetrový film. Myslím i na počátky. První promítání v Dobrušce bylo už v říjnu 1918 v hostinci U Labutě. Od roku 1922 se promítalo pravidelně v pavilonu v dnešních Archlebových sadech, a to až do postavení nové sokolovny v prosinci 1927. Teprve v roce 1969 se kino stěhovalo do nové budovy.

Rekonstrukce, kterou plánujeme, je nutná, ale stejně nutné je připomenutí, že všemu předcházela obětavá práce mnohých generací před námi, my se snažíme pokračovat v jejich snahách co nejlépe.“
Po plánované rekonstrukci, jejíž náklady nepřesáhnou 20 milionů, vznikne multifunkční zařízení. „Plátno zůstane, ale odstraněním dvou řad sedadel a prohloubením jevištní části vznikne scéna, která bude odpovídat požadavkům profesionálních divadel,“ řekl projektant Tomáš Nentvich.

„Plátno zůstane, ale odstraněním dvou řad sedadel a prohloubením jevištní části vznikne scéna, která bude odpovídat požadavkům profesionálních divadel. Pod promítací kabinou jsou dvě podlaží, tam plánujeme šatny a zázemí pro herce,“ vysvětluje projektant Tomáš Nentvich. Počítá se i s přístavbami, těmi budou chodby podél kina, které propojí šatny herců s jevištěm, další přístavba je plánována na pozemku za kinem, kde vznikne sál pro akce menšího rozsahu. „Snažíme se připravovat pro veřejnost nejrůznější programy, aby si každý našel to své, návštěvnost je většinou dobrá, stejně jako dnes. Věřím, že připravované multifunkční zařízení bude dalším krokem, který přinese občanům Dobrušky a okolí hezké chvilky,“ těší se vedoucí kulturních zařízení Vlaďka Svobodová. Těšit se mohou i návštěvníci, rekonstrukce je plánována na půl roku, už v září by měl být provoz v upravené budově zahájen.
Středeční promítání, na jehož počátku byly ukázky z E.T. Mimozemšťana, v závěru záběry z filmu The Wall (Pink Floyd), se stalo především zásluhou vedoucího kina Pavla Štěpána krásnou tečkou. Díky všem dalším zároveň krásným příslibem.

(dm)