Dusot koní, řinčení zbraní, zloba a pýcha, která nakonec podléhá v souboji v koňských sedlech i na zemi dobru, tak lze charakterizovat příběh z dob, kdy svět považoval rytíře za hrdiny i darebáky. Na více než hodinu denně se do tajů dávného světa dostali o víkendu návštěvníci kosteleckého koupaliště.

Na zemi i na koni

Skupina Ordo Kromen se v Kostelci představila se svým prvním vystoupením už v pátek. Další dvě scény vtáhly desítky diváků do starodávných příběhů plných kouzel, zbraní, koní, boje dobra se zlem a soubojů na zemi i na koni v sobotu a neděli. Po vystoupení se mohli zájemci povozit na rytířských koních. Přestávku okořenila hlavně pro děti zajímavá disciplína. Kdo chtěl, mohl si zkusit hodit středověkou sekerou na terč.

„Vystoupení se mi moc líbilo. Bylo to opravdu zcela něco jiného, než na co jsme zvyklí. Děti se sice trošku bály, ale ony mají nejlepší cit na dobro a zlo, takže se rychle sžily s příběhem. Boje se odehrávaly jen pár metrů od nás. Člověk si chvílemi připadal, že se přesunul v čase o pár století do minulosti,“ komentoval vystoupení skupiny Ordo Kromen Ivan Kulhánek, jeden z více než stovky diváků sobotního rytířské turnaje.

Předchůdcem skupiny bylo seskupení Haraldos, které brázdilo české země křížem krážem a zvítězilo v nejednom turnaji. Ne však na dlouho.

Návrat z Německa

„Po šesti letech přesídlila v naději lepších zítřků do německého zábavního parku Schlossthurn a jaksi ´ztratila duši´. Němečtí fanoušci nejsou ti čeští, německé jídlo není to české, spaní v posteli a sprcha není voňavá stáj a plavení koní při západu slunce či projížďka v Českém ráji pod hradem Kost.
A tak část zakládajících členů a jejich koníků zamířila léta Páně 2006 zpět k nám domů. Nad hrnkem kafe se vymýšlelo a v potu tváře pracovalo. Nová skupina, nové jméno, tedy Ordo Kromen,“ vzpomínají členové skupiny. Ta měla premiéru na jaře roku 2007. „Koníci nám krásně šlapou a publikum doma je skvělé a vřelé. A hlavně! Žijeme svůj sen. Nyní má skupina několik stálých členů, mnoho spolupracovníků a přátel, několik koní - většinou hřebců, chuť bavit diváky, smysl pro humor a takovou tu správnou českou kočovnou houževnatost,“ říká šéf Pavel Novák.

Další rytířské souboje skupiny Ordo Kromen se odehrají 1. až 4. května v rychnovském zámeckém parku.