Akci o půl třetí odpoledne odstartuje mladá kytarová formace Dlouhý vlasy & krátký rozum z nedalekého Letohradu s lehce alternativním rockem.
Druhé startovní číslo ponese čáslavská čtveřice Civilní obrana, hrající melodický a k pohybu vybízející punk-rock. Přes své mládí tito Čáslaváci nejsou žádnými zelenáči. Pochlubit se mimo jiné mohou úspěchem v soutěži rádia Beat nazvané Naděje Beatu. Zde se v únoru 2009 Civilní obrana umístila na krásné třetí pozici.
Následující aktér na Vochtánku dorazí z vod zahraničních. Ze slovenské Bratislavy přijede formace Agharta a s sebou do Čech přivalí svůj propracovaný a precizně zahraný progresivní metal. Nechte se překvapit a poučit, jak se hraje u našich východních bratří. Zklamáni určitě nebudete!
Kapelu čtvrtou nebude nutné návštěvníkům festivalů na Vochtánce sáhodlouze představovat. Koncert zde po dvou a půl letech zopakuje chrudimská kytarová formace Chocolate Jesus, jež svou nápadem hýřící muziku zařazuje do škatulky indie-rock. Není pochyb o tom, že Chocolate Jesus rozhýbou atmosféru letošního Rockového loučení s létem stejně dobře, jak se jim to zde na Vochtánce povedlo i na jaře roku 2007.
Následující pauza, po které se program zlomí ze své měkčí do té tvrdé poloviny, bude vyplněna něčím neobvyklým, přesto zajímavým. Kapela Scrap Music Jamm z nedalekého Kostelce nad Orlicí vymění kytary za spoustu sudů, hrnců a haldu všemožného šrotu a Vochtánku rozvibruje svou svéráznou muzikou, které sama dává názvy jako Barrel Techno, Tenis Afrobeat či Japanese Scrap Pop. „Scrapáci“ svým vystoupením rockerům předvedou, že dobrá muzika se dá dělat i úplně jinak a že hudebním nástrojem může být třeba i stará plechovka od okurek.
Domácí Radio Jerevan obsadí pódium jako šesté a do publika v obvyklém duchu vysype dávku svých HC-crossoverových vypalovaček.
Čas hlavního tahouna večera přijde hned poté – a to ve chvíli, kdy do strun hrábne brněnská post-hardcorová legenda Insania. Historie této ostřílené formace sahá až do roku 1987 – do časů vrcholící totality, kdy její první kroky vedly skrze zákaz činnosti od tehdejší StB. V dobách porevolučních se pak Insania stává jedním z tvůrců vznikající nezávislé české „hard“ scény.
Insania zvítězila v anketě hudebních kritiků Anděl v březnu 2008 s albem Rock'n'Freud .
Zostra laděné tóny budou znít Vochtánkou až do konce akce a pomyslný koeficient tvrdosti se bude stupňovat. První ze závěrečné trojice kapel dorazí z Jihlavy a říká si Absolute Zero. Jihlaváci předvedou zajímavý česky zpívaný nu-metal a uvolní prostor pro parní válec z Pardubic nesoucí název Klan. Jejich nabroušený death-metal vygraduje atmosféru letošního Loučení na maximální úroveň.
Třešničkou na dortu pak bude závěrečné vystoupení rychnovské trojice Sicherhatesystem, valící se na nekompromisní crust-punkové vlně. Tato partička prošla desetiletým vývojem a v Podorlicku rozhodně není neznámým objektem. Oživeni po delší pauze jsou “Sichři“ opět v plné síle a jako takoví budou tou nejlepší formací, jenž s náležitou razancí program letošního Rockového loučení s létem uzavře.

(drj)

Dlouhý vlasy & krátký rozum, z nedalekého Letohradu. V jejím příjemném a lehce alternativním rocku dominují texty zpěvačky Káti, které jsou rozhodně víc, než jen proudem slov vpuštěných do rytmu. Jejich spojení s poctivým kytarovým soundem pak ze skladeb Dlouhých vlasů dělá to, čemu se říká „dobrá muzika“.

Civilní obrana, hrající melodický a k pohybu vybízející punk-rock. Přes své mládí tito Čáslaváci nejsou žádnými zelenáči. Pochlubit se mimo jiné mohou úspěchem v soutěži rádia Beat, nazvané „Naděje Beatu“. Zde se v únoru 2009 Civilní obrana umístila na krásné třetí pozici.

Agharta s sebou ze Slovenska přivalí svůj propracovaný a precizně zahraný progresivní metal. Nechte se překvapit a poučit, jak se hraje u našich východních bratří. Zklamáni určitě nebudete!

Chocolate Jesus - Osobitý charakter této kapely je mnohanásobně zdůrazněn pohlednou a energií sršící zpěvačkou Kristýnou, jenž je leaderem každým svým coulem. Je živelná, temperamentní, drsná, naléhavá, se zajímavou barvou hlasu, který je na míle daleko všem ukňouraným popovým hvězdičkám. Není pochyb o tom, že Chocolate Jesus rozhýbou atmosféru letošního Rockového loučení s létem stejně dobře, jak se jim to zde na Vochtánce povedlo i na jaře roku 2007.

Radio Jerevan - Jejich hutný sound, uhnětený dvojicí sedmi-strunných kytar, dokázal Vochtánku už mockrát divoce „roztančit“. Jistě i letos můžeme očekávat, že „Jerevanka“ odvede takovou práci, jaká se od ní očekává.

Insania - Historie této ostřílené formace sahá až do roku 1987 – do časů vrcholící totality, kdy její první kroky vedly skrze zákaz činnosti od tehdejší StB. V dobách porevolučních se pak Insania stává jedním z tvůrců vznikající nezávislé české „hard“ scény. Její album Crossfade“ z roku 1994 slavilo úspěch i v zahraničí a kapela po něm už ve svých ranných letech absolvovala dlouhou řadu koncertů po celé Evropě, hostovala v několika televizních a rozhlasových pořadech a hrála společně s kapelami jako je Voivod, No Means No nebo Killing Joke. Ještě před koncem dvacátého století Insania absolvovala turné po Spojených státech Amerických a v období následujícím vydává alba „Trans-Mystic Anarchy" a "OUT", z nichž obě končí v daných letech na druhých místech ankety hudebních kritiků Anděl, v kategorii "hard and heavy". Zasloužené vítězství Insanie v této anketě přichází v březnu roku 2008, kdy její album "Rock'n'Freud" zlatou sošku anděla v dané kategorii vyhrává. Insania do Potštejně přiváží svůj osobitý crossover tvrdých kytar s moderními syntezátory a samply. Její kvalitní muziku jsme zatím v kraji pod Orlickými horami měli jen málo příležitostí vyslechnout a proto budiž výzvou pro každého hudebního fajnšmekra, aby si tento koncert nenechal ujít.

Akce proběhne v Potštejně, pod širým nebem, na lesy obklopeném tábořišti Vochtánka. V případě deště se akce přesune do restaurace Na Vochtánce. Start je naplánován na 14.30,vstupné bude symbolické. Od návštěvníků, kteří nezaváhají a dorazí už na začátek – tedy nejpozději do 15.30, budou pořadatelé vybírat 80 Kč. Po půl čtvrté se vstup zvýší na 100 Kč.