Historie Týnišťského divadelního podzimu bude za pár let půlstoletá. Letošní ročník, který začne v neděli, je v pořadí šestačtyřicátý. Na prkna, která znamenají svět, se ochotníci vrátí po dvouleté pauze, kterou zapříčinila rozsáhlá rekonstrukce zdejšího kulturního domu.

Organizace přehlídky se kvůli dlouhodobější zdravotní absenci šéfa týnišťské kultury Libora Stolína ujala režisérka Eva Drábková. „Týnišťský divadelní podzim vznikl v bouřlivém roce 1968. Lidé v té době dostali chuť udělat festival , na němž by se set-kali amatérští herci z rychnovského okresu," vzpomíná Eva Drábková na začátky týnišťské divadelní přehlídky, o jejíž založení se tehdy zasloužil její otec.

Čtyřicátý šestý ročník divadelního podzimu zahrnuje čtyři představení. Zahajovacímu bude v neděli 8. listopadu předcházet otevření výstavy soch Pavla Špeldy a atraktivní beseda se členy královéhradeckého Klicperova divadla. Po vernisáži sochaře Pavla Špeldy zasednou na pódium týnišťského kulturního domu populární herečka Pavla Tomicová, jejíž tvář proslavily filmové role ve snímcích Snowboarďáci a Rafťáci či účinkování v celé řadě televizních seriálů, a umělecký šéf Klicperova divadla David Drábek. O první divadelní představení letošní přehlídky se postarají herci skupiny Temno místního divadelního souboru Jirásek s prověřenou hrou Koule z pera Davida Drábka, v níž na prknech královéhradeckého divadla zářila v hlavní roli právě Pavla Tomicová.

Návrat k setkáním 
s kolegy z regionu

„Do budoucna máme takovou představu, že bychom chtěli původní ideu našeho festivalu obnovit. Zamýšlíme, že se náš divadelní podzim opět stane setkánímochotníků z Rychnovska," prozrazuje Drábková úmysly týnišťských pořadatelů. „Na přípravu letošního ročníku jsme měli méně času, ale už napřesrok bychom to chtěli tímto způsobem praktikovat," říká organizátorka, která zaskočila za nemocného vedoucího týnišťské kultury Stolína.

„Vzhledem k tomu, že máme nový kulturní dům, a v souvislosti s tím, že ,můj tatínek stál u zrodu zdejší podzimní divadelní přehlídky, musela by mě hanba fackovat, kdyby dlouholeté tradice Týnišťského divadelního podzimu zanikla. Proto jsem na kulturní komisi kývla a ujala se organizace letošního ročníku po dvouleté pauze," dodává Eva Drábková, režisérka dvou žádaných divadelních inscenací Koule a Ještěři, které se objeví v programu nadcházejícího 46. ročníku Týnišťského divadelního podzimu.